Ağız İçi Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir, Tedavisi

Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Ağız içinde oluşan ve hayat kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkilemeye başlayan yaraların birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bu sorunun bulunması için kişinin doğrudan bir doktora gitmesi gerekmektedir. Çoğunlukla aftlar, büyük yaralar, uçuklar ağız içi yaralar arasında sayılmaktadır. Birden fazla nedeni olduğu için ağız içinde oluşan yaralar hakkında net bir bilgi vermenin mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Ağız İçi Yara Neden Olur

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ağız içinde oluşan yaraların pek çok nedeni bulunmaktadır. Ne zaman oluştuğu, iyileşme süreci, çoğalıp çoğalmaması ve ne kadar süre içerisinde tekrar ettiği gibi pek çok soru doktorunuz tarafından sorulacaktır. Vücutta bulunan eksiklikler başka hastalıkların belirtisi olup olmaması gibi durumların da iyice araştırılması gerekmektedir. Ağız içi yaraların nedenlerine baktığımız zaman sıklıkla görülenleri şu şekilde belirtebiliriz.

  • Yiyecek ve içecek kaynaklı olanlar
  • Hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkanlar
  • Alerji kaynaklı ortaya çıkanlar
  • Stres, yorgunluk gibi etkenlere bağlı olarak ortaya çıkanlar
  • Diş ve ağız rahatsızlıkları sonucu ortaya çıkanlar
  • Vitamin ve mineral eksikliği sonucu ortaya çıkanlar (özellikle b12 ve demir)

Ağız içi yaraların oluşması yukarda yer alan sebeplere göre ortaya çıkabilir. Tabi ki kişiden kişiye farklılık gösterdiği için tedavilerinin de farklı olacağı unutulmamalıdır. Bir kişiye uygulanan tedavinin başka bir kişide etki göstermeme hatta zarar verme ihtimali bulunduğu da unutulmamalıdır.

Tekrar Eden Ağız Yaraları

Ağız yaraları çoğunlukla kişinin yemek yemesini olumsuz etkilediği için hayat kalitesinin düşmesini sağlamaktadır. Bu da vitaminin eksik alınması ve ağız yaralarının iyileşmesinin gecikmesi gibi durumların ortaya çıkmasını da beraberinde getirebilir. Tekrar eden ağız yaraları hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkabilir. Örneğin Behçet hastalığında aftların tekrarlama sıklığı son derece önemlidir. Böylesine bir durumla karşılaşıldığında bir sağlık kuruluşundan destek almak gerekebilir.

Ağız Yaraları Tedavisi

Sebepleri bulunduğu zaman tedavi daha etkili bir şekilde uygulanabilir. Stres ve yorgunluk gibi etmenlerin vitamin eksikliği yada alerji kaynaklı sorunlarda uygulanacak tedaviyi doktorunuz belirleyecektir. Ağız yaraları kesinlikle son derece önemli ve bir an önce doktora başvurulması gereken bir rahatsızlıktır. Tekrar etme sıklığı not alınırsa daha net bir bilgiye ulaşılabilir. Çok sık tekrar ettiğini düşünüyorsanız tekrar ettiği zamanları not alarak doktora başvurabilirsiniz. Bu sayede daha net bir bilgi ile doktora gitmiş olursunuz ve bu zaman aralığında kullanılan ilaçlar, stres ve uykusuzluk gibi durumları da not alabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir