Zararsız Sandığımız Benlerin Özellikleri

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Özellikle belirtmek gerekirse yaz aylarında bireyleri huzursuz etmekte olan ve toplum arasında da “ben” biçiminde tabir edilen tıp dilinde ise “nevüs” şekilde bilinen bu unsurları “melanositler” oluşturur. Deri yapısında olan bu melanosit hücreleri “melanin” ismi sunulan boya maddesi oluşturmaktadır ve deriye de renk veriyor. Benleri meydana getiren hücre çeşitleri de benzer şekilde bu maddeyi üretebilmektedirler. Fakat normal derilere göre ise seviyeleri gene birçok daha yüksek oranlar da olduğu için birçok daha koyu renkler biçiminde karşımıza çıkabilirler. Genelde bunlar zararsız şekilde halk tarafından bilinmektedir. Sık şekilde kahverengi ve siyah renklerde oluşmaktadırlar. Bazı benler ise deri üstünde kabarık bir şekilde durabiliyorken gene bazı benler de deri seviyesinde durabilmektedir. Bazı benlerin üzerlerinde tüyler ve bazı kıllar oluşabilmekteyken gene bazılarının da üstü son derece pürüzsüz olabilir.

Doğum Anından Oluşabilirler

Benler, daha sonradan oluşabilmekteyken gene doğumdan itibaren de oluşabilirler. Doğuştan olan bazı benlerin gene birçoğunda düşük seviyelerde de olsa çeşitli bazı kanser rahatsızlıklarının oluşmasını sağlayabilirler. Bu sebeple benin doğumdan itibaren oluşması da tam anlamıyla iyi huylu ben olduğu anlamına ne yazık ki gelemez. Sağlıklı insanlar da yaklaşık şekilde 15 – 14 adet ben bulunabilir. Bu sayı da yaş ilerledikçe maruz kalmakta olan insanlar de yükselme gösterebilir. Ben oluşumları görünüşlerine, renk çeşitlerine ve oluştukları bölgelere göre kökten aldıkları hücreler beraberinde değişmeler, değişik tabirler de adlandırılabilirler.

Gün Işınları İle Oluşabilirler

Benlerin çoğu güneş ışınlarının bazı etkileri beraberinde beraber meydana çıkabilir. Benzer şeklinde de yaşlandıkça da oranlarında önem arz eden seviyelerde artışlar, renklerinin daha da koyulaşarak açıldıkları ya da genişleyebildikleri de görülmüştür. özellikle belirtmek gerekirse açık ten renk sahibi olan insanlar uzun süre güneşe maruz kalırsalar benleri daha rahat bir şekilde görülebilir. Benlerin ehemmiyetlerine de gelecek olursak bazı benler çeşitleri ve tipleri itibari beraberinde deri kanserine de dönüşebilirler. Yine bazen da kötü huylu benler çoğu kişi tarafından iyi huylu ben zannedilebilir ki genelde de bu yolla şekilde tedavi için son derece geç kalınabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir