Yeni Doğan Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadar Olur?

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Anne adayının merak ettiği ve önemli konulardan birisi yeni doğan bebeğin boyu ve kilosudur. Tabi öncelikli olarak sağlıklı doğum yapmak ve bebeğin dünyaya gelmesini sağlamak gerekir. Gebelik esnasında bir sıkıntı yaşanmamış ve bebek 9 ayını tamamlamışsa bebek ortalama 3-3,5 kilo arasında olacaktır. Bu oran erken doğumlarda daha da aşağı düşebilir. Yeni doğan bebeğin boyu ise 47-55 cm arasında olacaktır. Bu oranlar ortalama oranlar olup bebekten bebeğe, annenin beslenmesine göre değişebilir. İlk 3 ay içerisinde de bebek kendini toparlayarak 10 cm kadar bir boy uzaması gerçekleştirecektir. Çünkü bu dönemde bebeklerin gelişimi çok hızlı olmaktadır.

Yeni Doğan Bebeğin Boyu ve Kilosu (Aylara Göre)

Yeni doğan bebeğin boyu 47 cm ile başlar ve doğduğu günden itibaren boy ve kilosunda hızlı gelişimler sağlanır. Bebeğin 1. ay kilosu ortalama 5 kilo boyu ise 53 cm’dir. 2. ay 6 kilo 60 cm, 3. ay 7 kilo 63 cm’dir. Tabi bu değerler ortalama değerlerdir ve bebeğin bakımına göre değişebilir. Yine kız ve erkek bebeklerde bu rakamlar değişkenlik gösterebilir. Erkek bebeklerin boyları kızlara göre 2 cm daha uzun olabilir. Bu da erkek bebeklerin bu dönemde kız bebeklerden daha hızlı geliştiğini gösterir. Bebeğin bu dönemdeki gelişimi annenin hamilelik dönemindeki beslenmesine bağlı olduğundan dolayı anne adaylarının gebelik döneminde kötü alışkanlıklardan ve stresten uzak kalmaları gerekmektedir.

Bebeğin Gelişimi

Yeni doğan bir bebek dünyaya kaç kilo gelirse gelsin enine sonunda o gelişimini tamamlayarak normal hayatına devam edecektir. Önemli olan bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi ve hastalıklardan uzak olmasıdır. Vücut ağırlığı birçok zaman bebeğin gelişim gösterip göstermediğini anne adaylarına farkettirir. Bu gelişimin anne adayıyla da yakın ilgisi vardır. Çünkü anne adayı hamilelikte sigara, alkol gibi davranışlardan uzak kalmadıysa bu bebeği de etkileyerek dünyaya geldiğinde olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Yeni doğan bebek kilosu ortalama 3-5 kilo arasında değişmektedir. Bebek ilk hafta doğduğunda yaklaşık 300 gram civarında su kaybı yaşar ve kilo oranı düşebilir. Anne adaylarının bu yüzden endişelenmemesi gereklidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir