Yargıtay’dan emsal karar! Estetik ameliyatta doktordan garanti şartı

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 01, 2023 Yorum Yok

Güzel görünmek için estetik yaptıran birçok şahıs geçirdiği operasyon sonrası yaşanılan mağduriyetleri gidermek için Yargıtay’dan emsal niteliğinde karar geldi. Yüksek mahkeme, estetik ameliyatta hekimin, hastanın istediği sonucu komplikasyonlar haricinde garanti etmek zorunda olduğuna hükmetti.

Son yıllarda artan operasyonlar sonrası yaşanılan mağduriyetleri önlemek için yargıtay hem ameliyatı yaptıranı hem de yapanı ilgilendirecek bir karara imza attı. Ankara’da, Ufak yaşta geçirdiği kaza sonucu burun kemiği kırılan bir bayan, soluk alma zahmetinden kurtulmak için doktora gitti. Tabip yaptığı denetimlerin akabinde estetik operasyonu önerdi. Bunu kabul ettikten sonra bıçak altına yatan hastanın soluk almasında bir değişiklik olmadığı üzere burun hali daha da bozuldu. Ameliyattan sonra şikayetleri daha da artan bayan, mevzuyu yargıya taşıdı.

Türkiye Gazetesi’nde yer Meydan habere nazaran Dilekçesinde “İkinci bir ameliyat olmak zorunda kaldım. Bunun için tekrar Nakit ödedim. Üzücü günler geçirerek manevi çöküntü yaşadım” sözlerini kullanan davacı, 14 bin lira maddi, 50 bin lira da manevi tazminat istedi. tabip ise “Sonucun yeterli olması için Gerekli her şeyin yapılacağı haricinde hiçbir garanti vermedim.

 

YARGITAY’DAN EMSAL KARAR!

Tüketici mahkemesi davayı reddetti. Bölge Adliye Mahkemesi tabibin cürmü yok dedi. Evrak Yargıtay’a gitti. 15.Hukuk Dairesi, estetik ameliyatta tabibin, hastanın istediği sonucu komplikasyonlar haricinde garanti etmek zorunda olduğuna hükmetti ve tazminat ödenmesi kararlaştırıldı. 

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir