Yargıtay’dan emsal karar! Eşinin kilosuyla alay eden adama şoke eden karar

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 25, 2023 Yorum Yok

Eşinin kilosuyla alay ettiği gerekçesiyle boşanmak isteyen bir bayan, mahkeme tarafından haklı bulundu. Belgeyi inceleyen Yargıtay, erkeğin ağır kusurlu olduğuna ve nafaka ödemesini hükmetti.

Zonguldak’ta yaşayan bir bayan eşiyle ortalarındaki geçimsizlik sebebiyle evliliğini noktalamak için mahkemeye başvurdu. A.K., kocası E.T.’nin kendisine “oğlum”, “popon sepet gibi” diyerek şişmanlığıyla alay ettiğini ileri sürdü. Eşine bu türlü bir şey söylemediğini lisana getiren E.T. savları reddetse de mahkeme A.K. ve E.T.’nin eşit kusurlu olduğuna hükmetti ve A.K.’nin Tedbir ve yoksulluk nafakası talebini reddetti.

Mahkeme

Temyize giden belgeyi inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi heyeti, birinci derece mahkemesinin verdiği kararı bozarak erkeğin ağır kusurlu olduğuna karar vererek bayan faydasına Tedbir ve yoksulluk nafakasına hükmedilmesi gerektiğine karar verdi. 

Boşanma davası

“BU durum KİŞİLİK HAKLARINA AKIN NİTELİĞİNDEDİR”

Kararın münasebetinde şu tabirler yer aldı: 

“Boşanmaya Sebep olan olaylarda erkeğin ağır kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Boşanmaya Sebep olan olaylar yüzünden bayan en azından eşinin maddi dayanağını yitirmiş olup, bu vakıalar birebir vakitte Benlik haklarına atak niteliğindedir. Bayan faydasına maddi ve manevi tazminat şartları gerçekleşmiş olup, tarafların toplumsal ve ekonomik durumları, tazminata temel olan fiilin yükü ile hakkaniyet kuralları dikkate alınarak bayan faydasına Müsait ölçüde maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, kusurlu kusur belirlemesinin sonucu olarak bu isteklerin reddi yanlışsız görülmemiştir.”

Yargıtaydan emsal karar

Daire heyeti, birinci derece mahkemesinin verdiği kararların bozulması gerektiğine karar verdi.

Boşanma davası

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir