Yargıtay boşanma davalarında son noktayı koydu! O deliller hukuka aykırı kabul edilecek

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Mar 06, 2023 Yorum Yok

Eşinin telefonuna yüklediği program ile telefondan silinen kayıtların Geri getiren öfkeli eş, aldatıldığını öğrenince soluğu mahkemede aldı. Lakin Yargıtay yaptığı inceleme sonucu silindikten sonra kurtarılan yazışma ve fotoğrafların hukuka alışılmamış olarak elde edilen kanıt niteliğinde olduğuna hükmetti.

Eşinin kendisini aldattığından şüphelenen bir kişi, müsaadesiz bir biçimde eşinin telefonuna Özel bir telefon yükledi. Akabinde telefondan silinen ileti ve fotoğraflara gizli program aracılığıyla ulaşan öfkeli eş, bütün bu datalarla Bir arada mahkemenin yolunu tuttu. Mahkeme, boşanma talebini evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle reddetti. Bu kararın akabinde istinaf mahkemesine başvuran eş için Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi devreye girdi ve Aile Mahkemesi kararının tamamını kaldırılarak, erkeğin davasını kabulüne hükmetti.

Yargıtaydan boşanma davası kararı

“HUKUKA MUHALİF OLARAK KANIT ELDE EDİLMİŞTİR”

Kararı davalı bayan temyiz edince belge Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından incelendi ve Yargıtay davacı erkeğin, eşinin telefonuna Özel bir program kurduğuna dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:

“Davacı şahitleri, davalı bayana ilişkin telefonda fotoğraf ve yazışmalar gördüklerini beyan etmişlerdir. Davacı erkeğin duruşmadaki bayanın telefonuna ‘disk digger’ isimli programı kurduğu, telefondaki silinen kayıtları Geri getirdiği beyanı dikkate alındığında erkeğin eşinin telefonuna yüklediği program ile elde edilen görüşme kayıtlarının hukuka karşıt olarak elde edilen kanıt niteliğinde anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu durum karşısında, hukuka muhalif bu kanıt kusur belirlemesinde dikkate alınamaz ve bu kanıt ile kanıtlanmak istenen vakıa bayana kusur olarak yüklenemez. öteki yandan davacı erkek tarafından evraka sunulan ve davalı bayana ilişkin olduğunu argüman ettiği yazışmaların davalı bayan tarafından kabul edilmediği, davalı tarafından yazıldığı savının soyut kaldığı anlaşılmakla bu yazışmalar da kusur belirlemesinde dikkate alınamaz. Bu durumda, dinlenen şahitlerin davacıdan edindikleri duyuma dayalı anlatımları da dikkate alındığında, davalı bayana yüklenen itimat sarsıcı davranış vakıasının ispatlanamadığı anlaşılmaktadır. O halde, davacı erkeğin davasının reddine karar verilmesi gerekirken yazılı formda davanın kabulü yanılgılı olup bozmayı gerektirmiştir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Kızılcık Şerbeti’nde akıllara ziyan alkollü kolonya sahnesi! Alkollü mü olur alkolsüz mü?

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir