Uzmanlar anlatıyor: Dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi: “Nadir” hastalar!

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 05, 2023 Yorum Yok

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Az Hastalıklar Sempozyumu’nda konuşan Uzm. Dr. Bülent Uyanık, dünyada Ender hastalıklardan muzdarip 300 milyon şahıs olduğunu kaydederek, “Eğer Ender hastalık sahibi beşerler Biricik bir ülkede olsaydı, bu ülke Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olacaktı” dedi.

Türkiye’nin sıhhat temalı sayılı üniversitelerinden biri olan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Az Hastalıklar Sempozyumu’nda konuşan Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı’ndan Uzm. Dr. Bülent Uyanık, dünya genelinde Ender hastalığı bulunan toplam 300 milyon civarında insan olduğunu kaydederek “Eğer bir Az hastalığa sahip bireylerin hepsi Biricik bir ülkede toplanmış olsaydı, bu ülke Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olacaktı” diye konuştu.

Uzm Dr Bülent Uyanık

“EN çok ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLÜYOR”

Üniversitenin Abdülhamid Han Oditoryumu’nda yer Meydan Erich Frank Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen aktifliğin açılış konuşmasını yapan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Teoman Aydın, programın hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasında Ender hastalıkların genelde bebeklik ve çocukluk çağında görüldüğünü, lakin daha ileri yaşlarda da teşhis edilebildiğini hatırlattı. Daha sonra kürsüye gelen Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Erkan Çakır ise Ender hastalıkların Fazla ağır bir iş gerektiren bir Meydan olduğunu, kimi 5-6 başka branş tarafından izlenmesi gerektiğini Anlatım etti. Prof. Dr. Çakır: “Nadir hastalıkların en Fazla çocukluk çağında görüldüğünü söyleyebiliriz. Yenidoğan devrinden itibaren teşhis konabiliyor. Tıp bilimindeki ilerlemeler sayesinde Az hastalığı olan birçok çocuk, yeterli bir Ömür kalitesine sahip bir halde hayatını sürdürebiliyor. Bu noktada şuur ve farkındalık artışı ile hastalıkların tanınması tedaviye olumlu tesirde bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Prof Dr Erkan Çakır

“ABD’DE HER 10 BİREYDEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR”

Sempozyum kapsamında, Prof. Dr. Erkan Çakır ve Prof. Dr. Yaşar Cesur’un moderasyonunda gerçekleştirilen birinci oturumda Ender hastalıklar hakkında Türlü datalar açıklayan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı’ndan Uzm. Dr. Bülent Uyanık, Türkiye’de toplam 5-6 milyon kadar Az hastalık olayının bulunduğunu söyledi. AB’de her 10 kişiden birinde, Avrupa Birliği’nde ise her 12 kişiden birinde Az hastalık görüldüğünü söyleyen Uyanık, “Dünya genelinde 6 bin ila 8 bin kadar tanımlanmış Az hastalık mevcut. Bu sayıya her Yıl 200 kadar yeni hastalık ekleniyor. bütün tıp branşlarında Mevcut olabilen Ender hastalıkların yüzde 80’li genetik tabanlıdır. Yüzde 50’si pediatrik ıslak dediğimiz çocukluk çağında tespit edilen Az hastalıkların yüze 30’u maalesef 5 yaşını doldurmadan ömrünü yitiriyor” diye konuştu.

Ender Hastalıklar Sempozyumu

“TÜRKİYE’DE EN SIK GÖRÜLME SEBEBİ Hısım EVLİLİĞİ”

Türkiye’de Az hastalıkların en sık görülme sebebinin Hısım evliliği olduğunu kaydeden Uyanık, “Zannederim bu nedenle de Türkiye geneline Az hastalıkların en Fazla göründüğü bölge, yüzde 43 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak öne çıkıyor. Az hastalık çeşidinin ve sıklığın Çok olduğu nihayet yıllarda Ender hastalıkların hala yüzde 60’ına teşhis konamıyor. Teşhis mühleti kimi yedi yılı bulabiliyor. Üstelik bu olayların yüzde 40’ına yanlış teşhis konuyor, üçte birine ise yanlış ilaç uygulanıyor. Hadiselerin yüzde 25’i teşhis için birden Çok merkeze başvuruyor” ifadelerini kullandı. Uyanık daha sonra teşhisin değeri ve teşhis yolları üzere bahislerde bilgiler verdi. Sempozyumun sonraki oturumlarında ise en sık görülen Ender hastalıklardan kistik fibrozis, fenilketonüri, hipofosfatazya ve SMA hakkında teşhis ve tedavi teknikleri ele alındı.

Ender Hastalıklar Sempozyumu

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir