Stres egzaması nedir ve belirtileri nelerdir? Strese bağlı egzama nasıl geçer?

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 23, 2023 Yorum Yok

Egzama çoğunlukla gerilim yüzünden ortaya çıkabilmektedir. Bu biçim gerilime bağlı egzamalar cilt üzerinde kaşıntılar ile oluşan deri hastalıkları olarak bilinmektedir. Erkeklere oranla bayanlarda daha Çok görülen gerilim egzaması vakitle Önemli boyuta ulaşabilir. Pekala gerilim egzaması nedir ve belirtileri nelerdir? Gerilime bağlı egzama nasıl geçer?

Vücudumuzun en Aka organı olan cilt kişinin İç ve Hariç ortamları ortasında bir Hudut oluştururken, hislerimizin ve tepkilerimizin yansımasında Kıymetli bir rolü vardır. Dermatolojik hastalıkların yaklaşık yüzde 40 kadarında eşlik eden bir ruhsal Arıza olduğu görülür. Gerilim egzaması nihayet derece yaygındır. Gerilime bağlı olarak ortaya çıkan deri hastalıkları ortasında en sık görüleni gerilim egzamasıdır. Strese bağlı egzamadan mustarip olanlar kaşıntılarını be kızarık imgeyi azaltabilmek için bir dermatolog ile görüşüp krem kullanabilirler. Egzama rahatsızlığı Özellikle kış aylarında daha Çok görülen bir hastalık çeşidi olsa da günümüz olaylarından etkilenenlerde gerilime bağlı egzamayla baş etmeye çalışıyor. 

Uzmanlar gerilim egzaması günümüz ortamında yaşanan ruhsal gerilimler, Amel yoğunluğu, işsizlik üzere durumların cilde yansıması, kişinin bedeninin lisana gelmesi olarak isimlendiriyor. Stres egzaması için tabibin vereceği kremleri ve ilaçları kullanabilir ayrıyeten makalemizin sonunda yer Meydan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen dut kürünü de uygulayabilirsiniz.

PEKİ GERİLİME BAĞLI EGZAMA HANGİ BÖLGELERDE ÇIKAR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Strese bağlı egzama bedenin her yerinde meydana gelebilecek bir cilt rahatsızlığıdır. En fazla;

  • Ense
  • Saçlı deri
  • Sırt bölgesi

Bacak üzere yerlerde meydana gelmektedir. Strese bağlı egzama belirtileri şahıstan bireye değişiklik göstermekle birlikte çoğunlukla deride kızarıklık ve kaşıntılarla ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla bu kaşıntılar vakitle kötüleşir ve kişinin dayanamayacağı hale gelir. Vakit içinde egzama kaşıntıları kötüleşebilmektedir. kimi ciltte dökülmeler yaralar bile oluşabilmektedir. Lakin bu belirtiler herkeste farklı seyrettiği için kişinin kendisinin denetimini yapması epey değerlidir.

STRESE BAĞLI EGZAMANIN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Stres nedeni ile egzama durumunun meydana gelmesi şahısların daha Fazla gerilim olmasına neden olmaktadır. Bu da bir kısır döngü oluşmasına Sebep olur. Bu sebeple gerilime bağlı egzamanın erken teşhisi ve tedavisi nihayet derece kıymetlidir.

Egzamanın tedavi edilmemesi ya da tedavinin gecikmesi halinde bölgede Aleni yaralar oluşabilir. Daha da berbatı bu yaraların enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır. Gerilime bağlı egzamanın ortadan kaldırılması için öncelikle gerilim faktörlerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

PROF. DR İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN EGZAMA İÇİN DUT KÜRÜ TANIMI:

Marketten pet şişe su alın. 2 su bardağı suyun içerisine 1 avuç ak dut kurusu atıp 6 dk. kısık ateşte kaynatın. Ocaktan alıp biraz soğumaya bırakın, elinizi yakmayacak derecede ılındığında egzamalı ellerinizi kabın içerisine koyun ve en az 10 dakika bekletin. Bir saat boyunca ellerinizi yıkamayın. Bir saat geçtikten sonra ellerinizi yıkayın. Egzama ellerinizde değil de cildiniz Öbür yerlerindeyse bu suyu egzama olan yerlere sürün. Haftada üç Sefer bu uygulamaya devam edin. Bu kürü her seferinde taze hazırlayın, Daimi birebir kürü kullanmayın. Ellerinizi daldırdığınız kabın soğumamasına dikkat edin. Dut kürü suyu ellerinizi yakmayacak derecede (ılıktan sıcak) olmalıdır. Gerekirse tekrar ısıtın. şayet egzama ayaklarda veya el bileklerinizdeyse,  kepçeyle bu sudan alıp egzamalı bölgelere dökün.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir