Bilim dünyasını tepetaklak eden yeni keşif: Dünya 4 değil 5 katmandan oluşuyor!

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 23, 2023 Yorum Yok

Yıkıcı sarsıntıların akabinde sismik dalgaların yansımalarını ölçerek bir çalışma başlatan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden yerbilimciler, Dünya’nın 4 değil 5 farklı katmandan oluştuğuna dair yeni bilgilere ulaştı. Dünya’nın en içte bir çekirdeği daha olduğunu argüman eden araştırmacılar, kelamı edilen çekirdeğin yaklaşık 650 km yarıçaplı metalik bir toptan oluştuğunu Anlatım etti.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) bir araştırma grubu yayımladığı yeni çalışmada depremler sonrası yaşanan sismik dalgaların yansımalarını ölçerek yeryüzünün merkezinde yeni bir katman ya da “iç çekirdek” olabileceği bulgusuna ulaştıklarını açıkladı. Sismik dalgaların Dünya’nın çekirdeğine nasıl nüfuz ettiğini ve dünyanın içinden nasıl geçtiğini tahlil eden yerbilimciler, gezegenin bugüne dek bilinmeyen derinliklerine Fer tuttu. Tüm ayrıntılar haberin devamında…

Dünya’nın çapı boyunca beş Sefer yankılanan dalgaları birinci Sefer gözlemlediklerini Anlatım eden sismologlara nazaran bu beş yankılanma sanıldığının bilakis dünyanın 4 değil 5 farklı katmandan oluştuğuna işaret ediyor.

Dünyanın katmanları

 Makalenin ortak muharriri olan ANU Yer Bilimleri Araştırma Okulu’ndan Sismolog Dr. Thanh-Son Pham yaptığı basın açıklamasında “Bu çalışmada, birinci kere, kuvvetli sarsıntılardan kaynaklanan sismik dalgaların dünyanın bir tarafından başkasına sekme üzere beş kata kadar gidip geldiğine dair müşahedeleri rapor ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Sismik dalgalar

Nature Communications isimli mecmuada yayımlanan araştırma sonucuna nazaran; Dünya’nın 1600 kilometre derinliğinde 644 kilometre çapında bir metalik çekirdek bulunduğu ve bu çekirdeğin demir-nikel karışımı bir yapıdan oluştuğu tez ediliyor. Çalışmaya nazaran dünyanın derinliklerinde su katmanı, yer kabuğu (Litosfer), magma katmanı (Pirosfer) ve çekirdek katmanının (Barisfer) yanı Dizi sert ve metalden gizli bir İç çekirdek daha bulunduğu Anlatım edildi.

Dünyanın İç çekirdeği

Bu katmanın bugüne dek keşfedilememe sebebini de açıklayan Sismolog Dr. Thanh-Son Pham, İç çekirdeğin bir üst katmanla Fazla benzeri olmasından kaynaklandığını söyledi. “Yoğun nüfuslu sismograf ağları tarafından kaydedilen sinyalleri güçlendirmek için bir teknik geliştirerek, birinci Kez Dünya’nın çapı boyunca beş keze kadar ileri Geri sıçrayan sismik dalgaları gözlemledik. Evvelki çalışmalarda yalnızca Biricik bir antipodal sıçrama belgelenmişti” diyen Pham, “Bu bulgular heyecan verici zira Dünya’nın İç çekirdeğini ve en merkezi bölgesini araştırmak için yeni bir yol sunuyorlar” formunda konuştu.

Dünyanın gizli İç çekirdeği

Makalenin ortak yazarı Hrvoje Tkalcic ise Dünya’nın İç kısımlarına yönelik yapılan araştırmaların gezegenin geçmişi hakkında da Değerli bilgiler verebileceğini Anlatım etti.

Avustralyalı ilim insanlarından yeni çalışma

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir