Sıkılmış limonun kabuğuyla neler yapılabilir? Limon kabuğunu sakın çöpe atmayın!

Beslenme May 08, 2023 Yorum Yok

Yemeklerin ve içeceklerin vazgeçilmez tatlandırıcısı olan limon, birçok açıdan mutfakların vazgeçilmez besini. Suyunu kullandıktan sonra limon kabuğuyla neler yapılabilir diye hiç düşündünüz mü? İşte sıkılmış limon kabuğunu çöpe atmak yerine atıksız yaşama katkı sağlayabileceğiniz şahane yolları sizin için derledik. Pekala limon kabukları nasıl kıymetlendirilir? Limon kabuğuyla neler yapılabilir?

Her mevsim mutfağımızın yıldızı olarak yerini Meydan limon, dünyanın en istikametli meyvelerinden biridir. Salatalarda, yemeklerde hatta içeceklerde bile tercih edilen limon, tatlandırıcı bileşen olarak da bedellendiriliyor. sıhhat konusunda da epeyce yararlı olan limon, suyu çıkarıldıktan sonra kullanılmaz hale geldiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Pekala size limon kabuklarını çöpe atmak yerine dönüştürebileceğinizi söylesek? Çekirdeğinden kabuğuna kadar antioksidan açısından Varlıklı olan ve yüksek C vitamini içeren limon meyvesinin kabuklarının birçok kullanım prosedürü bulunuyor. İşte limon kabuklarını atmadan mutfağın birbirinden farklı alanlarında kullanabileceğiniz püf noktalar.

LİMON KABUKLARIYLA NELER YAPILABİLİR?

Limon kabuğu

  • NEFES TAZELEYİCİ:

Limon kabuğu

Güne başlarken ya da ağzınızda oluşan Acı tatları yok etmek için şahane formüllerden biri de limon kabuğu çiğnemek. Sarı kabuğun altındaki yumuşak ve ak kısmını ayırıp sakız üzere çiğneyebilir, nefesinizi tazeleyebilirsiniz.

  • ŞEKERLEME USULÜ:

Limon kabuğuyla neler yapılabilir

Evinizde yapacağınız doğal yollardan biri de limon kabuklarından şekerleme yapmak. Uzun bir müddet koruma edebileceğiniz bu metot en sevdiğiniz atıştırmalık olma konusunda tepeyi oynayabilir.

  • YEMEK ÇEŞNİSİ:

limon kabuğu

Suyuyla yemekleri lezzetlendiren limon, şimdide kabuğuyla aroma vermek için şahane bir misyon görüyor. Çeşni formunda hazırlayacağınız bu eser; kurutulmuş limon kabuğu, karabiber ve tuzu Birlikte öğütün ve kâfi ölçüde salatanıza, yemeklerinize katın. Lezzetine inanamayacaksınız!

  • İÇECEK AROMASI:

Kurutulan limon kabuklarının bir diğer adresi ise içecekler… Limonu kabuğundan düzgünce ayırdıktan sonra kurutulmaya bırakılır ve tercihe nazaran çayınıza isterseniz ferahlamak için hazırladığınız soğuk içeceğin içine atarak farklı bir aroma elde edebilirsiniz.

Afiyet olsun, usulleri denedikten sonra yorumlara fikirlerinizi bırakmayı unutmayın!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir