Sıkılmış limon kabuğuyla neler yapılabilir? Limon kabuğunu sakın çöpe atmayın!

Beslenme Şub 24, 2023 Yorum Yok

Yemeklerin ve içeceklerin vazgeçilmez tatlandırıcısı olan limon, birçok açıdan mutfakların vazgeçilmez besini. Suyunu kullandıktan sonra limon kabuğuyla neler yapılabilir diye hiç düşündünüz mü? İşte sıkılmış limon kabuğunu çöpe atmak yerine atıksız yaşama katkı sağlayabileceğiniz şahane sistemleri sizin için derledik. Pekala limon kabukları nasıl kıymetlendirilir? Limon kabuğuyla neler yapılabilir?

Her mevsim mutfağımızın yıldızı olarak yerini Meydan limon, dünyanın en istikametli meyvelerinden biridir. Salatalarda, yemeklerde hatta içeceklerde bile tercih edilen limon, tatlandırıcı bileşen olarak da bedellendiriliyor. sıhhat konusunda da hayli yararlı olan limon, suyu çıkarıldıktan sonra kullanılmaz hale geldiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Pekala size limon kabuklarını çöpe atmak yerine dönüştürebileceğinizi söylesek? Çekirdeğinden kabuğuna kadar antioksidan açısından Güçlü olan ve yüksek C vitamini içeren limon meyvesinin kabuklarının birçok kullanım sistemi bulunuyor. İşte limon kabuklarını atmadan mutfağın birbirinden farklı alanlarında kullanabileceğiniz püf noktalar:

LİMON KABUKLARIYLA NELER YAPILABİLİR?

Limon kabuğu

  • NEFES TAZELEYİCİ:

Limon kabuğu

Güne başlarken ya da ağzınızda oluşan Üzüntü tatları yok etmek için şahane tekniklerden biri de limon kabuğu çiğnemek. Sarı kabuğun altındaki yumuşak ve ak kısmını ayırıp sakız üzere çiğneyebilir, nefesinizi tazeleyebilirsiniz.

  • ŞEKERLEME FORMÜLÜ:

Limon kabuğuyla neler yapılabilir

Evinizde yapacağınız doğal sistemlerden biri de limon kabuklarından şekerleme yapmak. Uzun bir müddet koruma edebileceğiniz bu metot en sevdiğiniz atıştırmalık olma konusunda tepeyi oynayabilir.

  • YEMEK ÇEŞNİSİ:

limon kabuğu

Suyuyla yemekleri lezzetlendiren limon, şimdide kabuğuyla aroma vermek için şahane bir vazife görüyor. Çeşni formunda hazırlayacağınız bu eser; kurutulmuş limon kabuğu, karabiber ve tuzu Birlikte öğütün ve kâfi ölçüde salatanıza, yemeklerinize katın. Lezzetine inanamayacaksınız!

  • İÇECEK AROMASI:

Kurutulan limon kabuklarının bir öteki adresi ise içecekler… Limonu kabuğundan uygunca ayırdıktan sonra kurutulmaya bırakılır ve tercihe nazaran çayınıza isterseniz ferahlamak için hazırladığınız soğuk içeceğin içine atarak farklı bir aroma elde edebilirsiniz.

Afiyet olsun, usulleri denedikten sonra yorumlara fikirlerinizi bırakmayı unutmayın!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir