Şekeri Düşüren Yiyecekler

Sağlık Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Kan şekeri seviyesini sabit tutmak veya yavaş yükselmesini sağlamak için önerilen besinler yiyin aynı zamanda da zayıflamaya da yardımcı olacaktır.

Keten tohumu: besin lifi ve sağlıklı yağ asidi içerir. Şekeri düşürmek için kullanılır.

Badem: sağlıklı yağ ve protein bakımından zengindir. Metabolizmayı güçlendirerek insülin direncinin kontrol edilir. Şeker hastalığını riskini azaltmak için günde mutlaka badem tüketin.

Tarçın: kolesterolü düşürmek için etkili bir baharat olan tarçın aynı zamanda insülin etkisini taklit ederek kan şekerinin düşmesine ve düzenlenmesinde yardımcı olur.

Tatlı patates: kan şekerini sabit tutar. Tatlı patates yenildiği zaman yavaş yavaşken şekerini yükseltmeye başlar ve uzun bir süre aynı düzeyde kalmasını sağlar.

Limon ve elma sirkesi: asitli limon ve elma sirkesi yüksek karbonhidratlı yemeklerle birlikte tüketildiğinde glisemik indekslerinin düşmesinde yardımcı olur.

Yeşil sebzeler: karbonhidrat grubunda olmasına rağmen yoğun lif içerdikleri için kan şekerini üzerindeki etkisi azdır. Örneğin ıspanak, fazla yememek şartıyla otlu börek

Kuru baklagiller: hem lif hem de protein bakımından zengin olan baklagilleri sofralarınızda daha fazla yer verin. Örneğin pilav, ekmek ve makarna gibi besinleri tüketmek istiyorsanız tek başına asla tüketmeyin yanında kuru fasulye ve nohut gibi kuru baklagillerle tüketerek onların kan şekeri üzerindeki etkilerini azaltın.

Siyah erik: hızla kan şekerini düşürdüğü görülmüştür. Özellikle kara erik çekirdeğinin daha etkili olduğunu söylemek mümkün.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir