İnsan Enerjisini Çalan En Önemli Faktörler

Sağlık, Yaşam Eyl 10, 2022 Yorum Yok

İnsanlar çoğu takdirde kendilerini aniden yorgun hissedebilirler ya da uzun vakitli yorgunluk çökebilmektedir. Uzun vakitler boyunca bir pozisyonda oturmak enerjinizi azaltabilmektedir. Televizyon izlemekteyken ya da bilgisayarda takılıyorken dahi bu durum söz konusudur bunun nedeni bünyemiz hareketsiz kalmayı ahenkak beraberinde eş tutmaktadır. Bunun çözümü ise sık olarak gerinmelisiniz ve kalkıp bazen dolaşmalısınız. Bu benzeri bazı molalar vücudunuza gerekmekte olan enerjiyi yeniden sağlayacaktır.

Kötü olarak bünyemizin durması da enerjimizi çalar. Vücudu dik olarak tutmaya çalışıyorken bir miktar enerji harcanmaktadır. Kötü duruş omurganın hizasını bozmaktadır. Omurganın dengesi de ne kadar bozulur ise, kasla da bunu telafi edebilmek için o kadar enerji harcamaktadır.

Bunun çözümü de hareket ederken, oturuyorken ya da ayakta da duruyorken başınız ve bünyenizin dik olarak bulunmasına ya da doğru şekilde bulunmasına öne göstermelisiniz. Başınız katiyen öne düşmemeli ve kulaklarınız omuzlarınızın üstünde olması gereklidir.

Kilolardan Kurtulmalısınız

Enerjinizi korumanın bir öteki yolu şayet fazla kilolu iseniz bu kilolardan kurtulmanız gerekir. Fazla kilolardan kurtulmanız enerjinizi emin olunuz ki yükseltecektir. Fakat bunu da birçok düşük kalorili diyetler ile yapmanız sizlere herhangi bir yardımcı sunmaz. Bu diyetler bilhassa günlük 8950 kaloriden az alındığında siz daha yorgun olacaksınız ve hatta sağlığınızı daja değişik yollardan dahi tetikleyebilecektir. Bunun çözümü ise sağlıklı beslenerek kilo vermeye çalışmalısınız. Hazır gıdalardan ve şekerli gıdalardan uzak durmalısınız. Haftada ise 1 kilo vermeniz en en uygunudur.

Ayrıca sürekli olarak kapalı ortamlarda bulunmakta enerjinizi harcamaktadır. Evden işe ve işten eve bir yaşam tarzı bilhassa kış aylarında basitçe seçilebilmektedir yalnız temiz havadan ve güneş ışığından yeteri kadar faydalanmamak aşka bir yorgunluk nedenidir.

10 Dakika Yürüyüş Yapın

Günde en az tam bir kere 10 dakika boyunca yürüyüş yapmanız gerekiyor. Havalar bulutlu dahi olsa daha uzun güneş ışığı alabileceğiniz ve temiz havdan yararlanabileceksiniz.

Karbonhidrat oranı yüksek olan besinler kan şekerinizi bir anda yükseltebilmektedir. Ancak bir iki saat içinde de kan şekerinde ani bir düşüşler yaşanabilmektedir. Bunun sonucunda ise enerjiniz kalmadığı takdir de bitkin düşersiniz. Çözüm ise kahvaltı gününün en önem arz eden günüdür. BU öğünü atlamadan önce lif ve protein açısından son derece zengin olan gıdalar beraberinde kahvaltı yapmamalısınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir