Sahte bağış sitelerine dikkat! Sahte bağış kampanyalarını ve siteleri nasıl anlaşılır?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 08, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntının akabinde AFAD üzere yardım kuruluşları ismine Düzmece bağış sitelerinin açıldığı tespit edildi. Toplumsal medyada gündem olan mevzuya dair “Sahte bağış sitelerine kanmayın” ikazları yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ta meydana gelen birincisi 7.4 ikincisi 7.6 şiddetindeki sarsıntının akabinde yaşanan can ve mal kayıpları için bütün dünya arama kurtarma faaliyetleri için seferber oldu. AFAD üzere sivil cemiyet kuruluşlarının açtığı bağış kampanyalarına dayanak olmak isteyen vatandaşlara “Sahte bağış siteleri” için ihtarlar geldi.

afad bağış uygulaması

SAHTE BAĞIŞ SİTELERİNE KARŞI İKAZLAR ARTTI

AFAD 10 bini aşkın arama kurtarma takımlarını afet bölgesine gönderdi. Gruplar bütün imkanlarıyla yıkıntı altında kalan vatandaşlar için çalışmaya devam ediyor. Bir taraftan milyonlarca insan depremzedelere takviye hedefli AFAD ya da farklı sivil cemiyet kuruluşları aracılığıyla yardım gönderiyor.

Ancak dolandırıcılar vatandaşların güzel niyetlerini suistimal etmek için bu muhtaçlık periyodunda de ne yazık ki harekete geçmekte gecikmedi. Toplumsal medya “Sahte bağış siteleri” ile çalkalanırken birçok kullanıcı bağış yapmak isteyenleri bu tehlikeye karşı uyardı.

AFADın resmi bağış sitesi afad.gov.tr

AFAD’IN RESMİ SİTESİ “AFAD.GOV.TR”

AFAD’ın Biricik resmi sitesi “afad.gov.tr”dir. Bunun dışında AFAD ismine farklı uzantılarla açılan sitelerin kuşkulu olduğu gözlendi. Bu nedenle sırf teyit aldığınız ve doğruluğundan emin olduğunuz platformları kullanarak bağış ve yardım yapmalısınız.

afad öncelikli gereksinim listesi

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir