Saç Dökülmesi Kellik Neden Olur? Kellik İçin Etkili Çözüm Yolları

Sağlık Eyl 19, 2022 Yorum Yok

Kellik İçin Etkili Çözüm Yolları

Kellik Nedenleri

Yaşlanma sonucunda belirli bir zamandan kaynaklı saç dökülmeleri normaldir. Fakat bazı durumlarda ciddi derece saç kayıpları yaşayan kişilerde kellik meydana gelmektedir. Ayrıca diğer saç dökülmelerini ansızın ya da duygusal olarak kaynaklı olmaktadır. Özellikle stres, doğum ve çeşitli diyetlerden dolayı kullanılan ilaçların yan etki yapması bu durumu iyice tetiklemektedir.

Alopesi areata olarak adlandırılan saç dökülmesinin diğer bir biçimi saç derisi, sakal, kaş ve kirpiklerin dökülerek kel kalmasına neden olmaktadır.

Saç dökülmesi için uzmanlar birçok nedeninin olabileceğini belirtiyor. Fakat kafa derisinin tüm vücuda ekilemesi söz konusu olmaktadır.

 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi:

Genelde en sık görülen saç kaybı erkeklerde olmaktadır. Özellikle belirli yaş itibarı ile genetik olarak ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesi kesinlikle bir hastalık olmamaktadır. Bunun için birçok farklı yöntem uygulanarak tedavi, ilaçlar ile durdurulabilen yöntemler tercih edilmektedir.

Saçkıran (Alopesi Areata):

Saçkıran sonucu oluşan kayıplarda günümüzde oldukça yaygın olmaktadır. En önemlisi düzgün yüzeyli, demir para ebatın da bir boşluğun oluşarak kelliğe neden olmaktadır. Psikolojik destek tedavisi oldukça etkilidir.

 

İlaçlar: Kalp hastalığı, depresyon, gibi durumlarda birçok farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda romatizma, gut, yüksek gelirim sebebi ile reçelendirilen ilaçlar yüksek oranda A vitamini, sivilce ve sedef oluşmasına neden olmaktadır.

Kanser Tedavileri: Kanser hastalarında kemoterapi sonrasında saçlarda dökülme medyana gelmektedir. Bu durum geçici ya tedavinin durumuna göre kalıtsal olmaktadır.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol hapları, kullanan kişide yaygın oalrak ortaya çıkmaktadır.

 

Kellik için Doğal Tedavi

  1. Sarımsak, Limon, Soğan

Bu kür uzmanların sıklıkla önerdiği bir kürdür.

Kellik Tedavisi

Bu malzemeler ayrı bir biçimde ya da karıştırılarak kullanılabilir. Sarımsak, limon ve soğan mutfaklarda en çok kullanılan besinlerdir. Bunun yanı sıra, kafa derinizdeki enfeksiyonlar ile etkili bir biçimde mücadele etmenize yardımcı olabilirler.

Malzemeler: 2 diş sarımsak, 1 adet limon (sıkılmış), 1 adet soğan

  1. Hindistan Cevizi Sütü ve Havuç

Havuç B6, B12 vitamini ve antioksidanlar açısından oldukça faydalı besinlerden meydna gelmektedir. En önemlisi  bu besinler sayesinde saçlarınızı saçlarınız güçlenerek eskisinden de daha güzel çıkar.

Malzemeler: 2 adet havuç, 1 fincan Hindistan cevizi sütü

Elma Sirkesi / Pirinç Sirkesi

Saç dökülmesi problemleri ile mücadelede elma sirkesinin yayarları gündemden hiç düşmez. Bunun nedeni ise saçlarınızı kalınlaştırmasıdır. Elma sirkesi, kafa derisindeki kan akışını hızlandırmaya büyük oranda yardımcı olur.

Malzemeler: 2 tam çorba kaşığı kadar elma sirkesi

Nasıl Uygulayacağız? Kafa derinize sirke ya da şarap ile masaj yapın ve on dakika kadar

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir