Rapor parası nasıl alınır ve ne zaman yatar? İşgöremezlik ücreti ne kadar? Rapor hesaplama 2023

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 24, 2023 Yorum Yok

Rapor parasının ödeneceği tarih, hastalık sebebiyle işe gelmeyen ve rapor almak zorunda kalan sigortalı çalışanların en Çok araştırdığı hususlar ortasında yer alıyor. Rapor parası hesaplaması nasıl yapılır, SGK rapor parası hesaplama, taban fiyatlı çalışan için rapor parası hesaplaması, E-Devlet rapor parası sorgulaması nasıl yapılır, rapor parası ne Vakit yatar bütün ayrıntıları ile sizler için araştırdık.

Geçici Amel göremezlik ödeneği, toplumsal sigortacılık bakımından, Amel kazası, Uğraş hastalığı, hastalık ve analık sigorta kollarından istirahatli bulunan sigortalıya işten kaldığı günler için Kurumca ödenen nakdî yardımdır. Sigortalı çalışanlara devlet tarafından ödenen rapor parası, çalışan vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor. SGK’lı çalışanlara ödenen rapor parası en geç 15 gün geçmesiyle Bir arada PTT üzerinden çalışanların hesabına yatırılmaktadır. Alınan sıhhat raporunun en az 3 günlük olması gerekmektedir. karşıt takdirde 3 günden daha az olan raporlar için ödeme yapılmamaktadır.

Ücret hesaba yatırıldıktan sonra en geç ay içinde alınması gerekiyor. Alınmayan ödenekler SGK tarafından Geri alınıyor. SGK rapor parası almak için birtakım kurallar vardır. 

RAPOR PARASI ALMANIN KAİDELERİ NELER?

RAPOR PARASI ALMANIN KURALLARI NELER?

SGK tarafından yetki verilen Tabip ve sıhhat heyetlerinden sıhhat raporu alınması gerekiyor.

Köy yahut mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi ismine yahut hesabına Müstakil olarak çalışanlara süreksiz Amel göremezlik ödeneği ödenebilmesi için prim borçlarının olmaması ve yatarak tedavi görmeleri nedeniyle süreksiz Amel göremezliğe uğramaları kaidesi gerekiyor.

Sigortalı çalışanların hastalık nedeniyle süreksiz Amel göremezlik ödeneği için Amel göremezlik raporunun başladığı tarihten evvelki 1 Yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor.

Analık nedeniyle süreksiz Amel göremezlik ödeneğinden yararlanabilmeleri için doğumdan evvelki 1 Yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor.,

RAPOR PARASI NE Vakit YATAR?

RAPOR PARASI NE Vakit YATAR?

Rapor parası, patronun raporu SGK’ya bildirmesinin üzerinden en geç 15 gün geçmesiyle Bir arada çalışanların PTT yahut e-Devlet üzerinden tanımlanan banka hesabına yatırılmaktadır. Bu fiyatın hesaba yatırılmasıyla Birlikte 2 ay içerisinde alınması gerekmektedir.

Bu müddet içerisinde alınmayan fiyatlar SGK’ya tekrar iade edilebilmektedir.

RAPOR PARASI SORGULAMA:

Rapor parası E-devlet üzerinden de kolay kolay sorgulanabiliyor. Bunun için; E-Devlet’e giriş yapıp, arama çubuğuna “Sosyal Emniyet Kurumu” yazılır. Akabinde “4A/4B İş Göremezlik Ödemesi” seçeneğine tıklanır. Böylelikle Amel göremezlik ödemesi ile ilgili merak edilen ayrıntılara ulaşılabilir.

Rapor parası hesaplamak için:

  • Rapor gün sayısı,
  • Son üç ay içinde alınan üç aylık Yekün brüt fiyat,
  • Son üç ay içinde prim, ikramiye vb. ek ödemeler,
  • Son üç ay içinde Yekün prim gün sayınızı hazırlayın.
  • Örneğin brüt fiyatı 2.943 TL olan birisi için hesaplama yapalım.

2.943 / 30 = 98,10 TL bu halde Amel göremezlik ödeneğine temel günlük yarar hesaplanır. Günlük fiyat ise 98,10 TL olarak hesaplanır. Unutmayın ki birinci 2 gün için Amel göremezlik parası verilmez. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir