Patlıcan kararması nasıl önlenir? Patlıcan çiğ yenir mi? Patlıcan pişirirken zehirler mi?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Mar 13, 2023 Yorum Yok

Lif içeriği yüksek olan patlıcan Türk mutfağının olmazsa olmaz sebzelerinden biridir. Birçok farklı çeşitte yemeği yapılan patlıcan ile ilgili 22 yıllık aşçı olan Erdin İbrahim dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdin usta, patlıcanı pişirirken yapılan yanlışlara dikkat çekerek patlıcandaki zehirleyen o tehlikeyi açıkladı. Pekala, patlıcan kararması nasıl önlenir, patlıcan çiğ yenir mi? İşte, dikkat edilmesi gerekenler

Kalp çarpıntısı, gerilime ve daha birçok hastalığa düzgün gelen patlıcan Türk mutfağında Fazla Değerli bir yere sahiptir. Vitamin açısından da yararlı olan patlıcan ödem atmaya da yardımcıdır. Uzmanlar yöresel birçok yemekte kullanılan patlıcanı yaparken yapılan bazı  yanılgılara dikkat çekiyor. 22 yıllık aşçı Erdin İbrahim, patlıcanla ilgili herkesin bilmesi gereken kimi bilgileri verdi. Patlıcan Fazla yararlı bir zerzevat. BBC Türkçe’de aktarılanlara nazaran; İngiltere’de yapılan bir araştırmada, sebzelerin yalnız başına kalp krizi ya da nüzul riskini azaltma mümkünlüğünün düşük olduğu bulundu.

PATLICAN YAPARKEN ZEHİRLEYEN HATALAR!

Usta aşçı İbrahim Erdin’e nazaran marketlerden ve pazarlardan satın alınan patlıcanı çiğ tüketmemek gerekiyor. 

Usta aşçı, patlıcan yemeklerini yaparken Şayet hakikat halde pişirilmezse yahut çiğ olarak tüketilirse birçok kişiyi zehirleyebileceği açıkladı. Erdin, tıpkı vakitte Besin zehirlenmesinden Fazla daha Önemli olduğuna da dikkat çekiyor. Aşçı Erdin, bu yüzden patlıcanı hatır için de olsa katiyetle çiğ olarak tüketmemek gerektiğini basa basa vurguluyor.

PATLICAN KARARMASINI NASIL ENGELLENİR?

Patlıcan karamasını önlemek için öncelikle doğradığınız Vakit bir kabın içine limon tuz ve su üçlüsünü kullanabilirsiniz.

– Bu sistemi uygulamak için öncelikle patlıcanları doğramadan yanınıza soğuk su hazırlayın. Daha sonra doğradığınız patlıcanları direk soğuk suya atın.

– Çabucak akabinde üzerine biraz tuz koyun.

– Yaklaşık 5 dakika tuzlu suda beklettikten sonra patlıcanları kestiğiniz yüzeylerini limon ile ovun.

Bu süreci yaptıktan sonra kestiğiniz limonları da içine atarak bu formda bekletebilirsiniz.

Daha sonra patlıcanları koyduğunuz kabın kapağını kapatıp hava almamasını sağlayın. Böylelikle patlıcanların kararmasını basitçe önleyebilirsiniz.

Şayet patlıcanları közde pişirdiyseniz ve kararmasını önlemek istiyorsanız soyduktan sonra zeytinyağlı ve limonlu suda bekletebilirsiniz.

Şayet közlenmiş patlıcanı Yemek halinde tüketecekseniz kararmaması için süt ek edebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir