Osmaniye’nin meşhur bayram lezzeti kömbe depremzedeler için pişiyor!

Beslenme Nis 12, 2023 Yorum Yok

Osmaniye’de depremzede mesken hanımları, Ramazan Bayramı’nda ikram edilmek üzere hazırladıkları klasik lezzet kömbeyi kendileri üzere afetten etkilenen vatandaşlar için yapıyor.

Osmaniye’de Kamu Eğitimi Merkezi’nde aşçılık ve hamur işi kursuna katılan depremzede mesken hanımları, imece yöntemi, bayramların vazgeçilmez tatlısı kömbe hazırlıyor.  Un, şeker, yağ, tahin ve Türlü baharatları karıştırarak hazırlanan kömbe hamurunu pişiren bayanlar, tatlıları süreksiz barınma merkezi ve konteyner kentte kalanlara fiyatsız dağıtıyor.

Usta öğretici Ayşe Özbay, ramazan olması münasebetiyle depremzede vatandaşlara yardım etmek istediklerini ve akıllarına bayram kömbesi yapma fikrinin geldiğini söyledi.

Tüm materyalin Kamu Eğitimi Merkezince karşılandığını aktaran Özbay, şöyle devam etti:

“Halk Eğitimi Merkezi çalışanları olarak depremzedelere takviye vermek için çalışıyoruz. Kursumuzda 16 kursiyerimiz Mevcut ve günlük 150-200 Benlik kömbe çıkarabiliyoruz. Üretim etabından pişirme etabına kadar kursiyerlerimizle daima birlikte yapıp paketleme basamağına geçiyoruz. Paketleyip, ambalajlayıp çadır kentlere dağıtımını yapıyoruz.”

Özbay, yaşadıkları acıları birbirlerine takviye olup dayanışmayla atlatmaya çalıştıklarını belirtti.

Kömbe götürdükleri depremzedelerin Fazla Mesut olduğunu anlatan Özbay, “İnsanlar ister istemez duygulanıyor. Herkes yakınlarını kaybetti. Ben de yakınlarımı kaybettim. Kız kardeşimi, eşini, 21 yaşında genç bir kızımızı kaybettik. Onların acısını paylaşarak biz de acımızı hafifletmeye çalışıyoruz. Kursumuz iki hafta sürecek ve bu müddette aktifliği yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir