Oruç tutulurken spor yapılmalı mı? İftardan sonra spor yapmak…

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 05, 2023 Yorum Yok

Son vakitlerin en Fazla akıl karıştıran hususlarından biride ramazan ayı geldiğinde orucun, spor yapmaya Mani olup olmaması konusu oluyor. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Sportmen Sıhhati Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nurzat Elmalı, Oruç tutulurken spor yapılmalı mı? soruların cevabını verdi.

11 ayın sultanı Ramazan’ın gelmesiyle, Ramazan ayında oruçluyken yapılabilecekler konusu da merak edilmeye başlandı. Bilhassa günlük rutini içinde spor yapan beşerler, Ramazan ayında oruç tutarken spor yapıp yapılamayacağı konusunda merak içinde kaldı.  Herhangi bir sıhhat sorunu olmadığı sürece oruç tutmanın spor yapmaya Mani teşkil etmediğini Anlatım eden Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Sportmen Sıhhati Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nurzat Elmalı, “Ramazan ayında spor yapmak için en Müsait vakit, iftardan Çabucak Evvel yahut iftardan iki yahut üç saat sonrasıdır.” dedi.

Oruçken spor yapılır mı

HER HANGİ BİR Mani TEŞKİL ETMİYOR

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Atlet Sıhhati Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nurzat Elmalı, oruç tutmanın, bir sıhhat sorunu olmadığı sürece hafif yoğunluklu spora rastgele bir Mani teşkil etmediğini söyledi.

Oruçken spor ne Vakit yapılmalı

“DÜŞÜK YOĞUNLUKLU ANTRENMANLAR YAPILABİLİR”

Fiziksel olarak faal olmanın, oruç tutarken de iç olmak üzere kalp sıhhatini müdafaanın yanında yağ kütlesini kaybetmeye, Kas kütlesini ve birebir vakitte kemik yoğunluğunu müdafaaya Yardımcı olmada Aleni yararları olduğunun altını çizen Prof. Dr. Elmalı, “Bu nedenle Ramazan ayı boyunca tertipli olarak idman yapmaya devam etmek değerlidir. Gün içinde bedeninizi yiyeceklerle besleyemeyeceğinizden daha düşük şiddette Özellikle sizi susatmayacak ve sıhhatiniz üzerinde Olumsuz tesir oluşturmayacak yanlışsız idman planlamaları yapmanız Ehemmiyet taşımaktadır. Ramazan ayında yürüyüş üzere hafif, düşük yoğunluklu antrenmanlara bağlı kalmak, oruçluyken gününüze sığdırabileceğiniz en kolay antrenman biçimidir. “

Oruçken spor yapılması hakikat mudur

SPORU BU Vakit DİLİMİNDE YAPIN

Ramazan ayında spor yapmak için en Müsait vaktin iftardan Çabucak Evvel yahut iftardan 2-3 saat sonra olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Elmalı, “İftar yemeğinden kısa bir mühlet Evvel antrenman yapmak, istikrarlı bir yemekle çalışan kasları düzgün bir formda doldurmanıza müsaade verecektir. Fizikî aktiviteyi takiben süratli bir toparlanma için boşalan karbonhidrat (şeker) depolarının doldurulması, sıvı-mineral kayıplarının yerine konulması, hücre yenilenmesi (özellikle kas) için protein ihtiyacın Çabucak karşılanması gerekmektedir. İftardan Evvel antrenman yapacaksanız düşük yoğunlukta ve 30-40 dakika üzere kısa tutmalısınız.” tabirlerini kullandı. 

İftardan sonra spor yapılır mı

İFTAR SONRASI SPOR YAPACAKLAR BUNLARA DİKKAT

Prof. Dr. Elmalı, iftardan sonra spor yapmayı planlayanlara ise şu ikazlarda bulunarak kelamlarını noktaladı: “Eğer iftar yemeğinin akabinde aktivite yapılacak ise iftarda Çok yağlı, sindirimi güç besinler tercih edilmemeli ve spor için yemeğin üstünden 1-2 saat geçmesi beklenilmelidir. Aktiviteyi takiben de tekrar hafif şeyler yenilebilir. Gün içinde süratli koşular yahut ağır tartı kaldırmak üzere yüksek yoğunluklu idmanlardan kaçının. Lakin bunu iftardan iki yahut üç saat sonra yapabilirsiniz. İftardan Çabucak sonra spor yapılması önerilmez zira o sırada bedenin bütün gücü sindirime odaklanır. İftardan 2-3 saat sonra yapılan idman, randımanı artırmak ismine daha Müsait olabilir. Kâfi besini Meydan gövde sindirim sonrası spora Amade hale gelecektir.  İftardan sonra yapacağınız hafif antrenmanlar ve yürüyüşler bedeniniz için epeyce yararlı olacaktır.”

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Atlet Sıhhati Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nurzat Elmalı

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir