saglikdunyam.net | Sağlıklı Yaşam Detayları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Obezite Cerrahisi ve Ameliyatı

Obezite Cerrahisi ve Ameliyatı

admin admin -
34 0

Günümüzden obezite cerrahisine büyük ilgi duyulmakta. Gün geçtikce obezite büyük tehlike yayıyor. VKİ  35 ve üstü olan herkes obez sınıfına giriyor. Bu durum kilo alımı yanı  sıra bir çok sağlık sorununa yol açıyor. Kalp ve damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, iç organ yağlanması, uyku apnesi gibi bir çok sorunla karşı karşıya bırakıyor. Obezite olan insanlar eğer doğal yollardan kilo veremiyorsa obezite cerrahisine başvuruyorlar. Doktor  gözetiminde de kilo verilemiyorsa MİDE TÜPÜ,MİDE BALONU MİDE KELEPÇESİ ve by-pass vardır. En yaygın olanı ve Türkiye’de yapılanı mide tüpüdür. Kesin çözümü olmayıp kişi eski alışkanlıkları döndüğü takdirde eski obez haline geri dönebilir. Ameliyatla birlikte diyet ve spor yapılması şarttır. Bu ameliyatlarda ki en önemli unsur kişinin yaşam tarzının değişmesi tamamen fark sağlıklı bir yaşam tarzına alışması gerekir. Ameliyat tek başına çözüm değildir.

MİDE TÜPÜ: Sleeve Gastrectomy adıdır. Mide tüpünde midenin %80 ni dışarı çıkarılır ve bu çıkan kısımla daha az yemek yenilerek kilo vermeye yardımcı olunur.

MİDE BALONU: Midenin içine yerleştirilen balon sayesinde hastanın daha az yeme ve erken tokluk hissine ulaşması sağlanılır. %60 etkilidir.

Mide kelepçesi: Midenin içine takılan kelepçe sayesinde hastanın mide işlevlerini açlık hormonlarını yarı yarıya indirgeyen bir ameliyat türüdür.%70 etkilidir  ve gerekli kilo verimi gerçekleştiği zaman mideden çıkarılır.

Gastrik By-pass:  her ne kadar emilim kısıtlamasına sahip olsa da mide işlevlerinin %95 kısmını kaplar. Ve çabuk kilo kaybı görülür. Hasta katı yerine sıvı ile beslenir ve sıvı kalorili beslenmede karbonhidratı yüksek olursa hasta verdiği kiloları geri alır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir