Nükhet Duru’dan tayt açıklaması: “Her şeyin bir adabı var”

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 09, 2023 Yorum Yok

Ünlü İsim Nükhet Duru geçtiğimiz günlerde katıldığı bir davette bayanların tayt giymelerinden rahatsız olduğunu lisana getirmişti. Reaksiyon çeken kelamlarının akabinde katıldığı programda tayt ile ilgili tekrar açıklamada bulundu. Duru,

‘Sevda’, ‘Nadide’ üzere müziklerle herkesin gönlüne taht kuran ehil sanatçı Nükhet Duru katıldığı bir aktiflikte yaptığı açıklamalarla reaksiyon çekti. Bayanların tayt giymelerinden rahatsız olduğunu da Anlatım eden Duru, “Herkes sevdiğini, istediğini giyebilir lakin ne olur bu tayt olayına bir, ‘Dur!’ deyin artık. Hiç sevmiyorum. Tunikle giyilirse tamam lakin öbür türlü çorapla sokakta dolaşan bir sürü hanımefendi görüyoruz. Bu güzel bir manzara değil. Sevmiyorum, bu manada fikrimi saklayacak değilim. Görsellik devreye girince yurtdışından gelen modayı Fazla yanlış uyguluyor insanımız…” açıklamasını yapmıştı.

SOSYAL MEDYADAN LİNÇ YAĞDI!

Tayt çıkışını hazmedemeyen kısımlar tarafından toplumsal medyada linç ve tenkit yağmuruna tutuldu. ehil sanatkarın bu telaffuzlarını savunanlar da oldu. Kimi toplumsal medya kullanıcıları Duru’nun vaaz vermediğini yalnızca görüşlerini belirttiği ve taytın günah olduğunu savundu.

NÜKHET DURU’DAN BİR AÇIKLAMA DAHA GELDİ!

Ünlü komedyen Okan Bayülgen’in Uykusuzlar Kulübü programına katılan Ünlü müzikçi Nükhet Duru tepki çeken tayt kelamlarıyla ilgili açıklamada bulundu. “Ben şuna şaşırdım, bu ne Aka toplumsal bir yaraymış bende o gün kazara parmak basmışım” ehil sanatçı bu diyerek kelamlarına bu biçimde devam etti.

“En sevmediğim kılık tayt. Zira benim bildiğim ölçülerde her şeyin bir adabı var. Bir ekip kılıkların yerleri ve vakitleri var. Sokağa çıktıkları Vakit hiç şık görünmüyorlar. Zira altına tank üzere bir spor Pabuç modası var. Bu nedir sanki diyorsun? Ben bunu beğenmek zorunda değilim. Nerede kaldı Fikir özgürlüğü?” dedi.

UZMAN İSİMDEN DAYANAK GELMİŞTİ!

Ünlü isme bir takviye de uzmanlardan geldi. Türkiye’nin gündeminde Aka bir yankı uyandıran Duru’nun bu sözlerine Sosyolog ve Aile Danışmanı Betül Baykal Dinç’ten takviye geldi. meşhur sosyolog muhabirimiz Müge Çakmak’a görüşlerini şu biçimde belirtti.

“Sosyolojik manada, cemiyet olarak evet moda akımlarının Fazla nihayet vakitlerde çılgınlaştığını, bizim kültürümüze, kıymetlerimize ya da geleneklerimize Müsait olmayan moda akımlarının da ülkemizde, birinci öncelikle yurtdışında daha sonra da ülkemizde görüldüğünü hepimiz görüyoruz, izliyoruz. Bunların kültürümüze, gençlerimize, yeni gelen kuşağa, nesile Üzücü Örnek olabileceğini düşünüyor muyuz? Sosyolojik açıdan baktığımızda evet, bir ekip ekstrem örnekler var. Ama Sonuç olarak teknolojinin geliştiği artık bu yüzyılda artık bu değişimleri, gelişimleri hani en üye indirmemiz gerektiğini düşünüyorum, hem moda akımları konusunda ülkemizdeki yapılan çalışmalara bakıyorum, moda çalışmalarına işte defilelerine baktığımızda bir kültürel dayatmanın olduğu Aleni ve net görünüyor. Her şeyden Evvel artık maddelere gömülmek kıyafet problemiyle ilgili birkaç aslında pahadan, sahiden bahsetmek istiyorum ben. Evet işte etek, topuk, göğüs dekoltesi, boyu… Bireyin kendisi haricinde aslında hiç kimseyi ilgilendireceğini düşünmüyorum şahsım ismine. lakin tabi ki yasal hata hududuna nazaran ekstrem örnekler haricinden bahsediyorum burada. İşte moda diye toplumun içinde Fazla saçma çocuğu, genci, aileyi etkileyebilecek örneklerin de kullanılmaması ve kullandırılmaması gerektiğini düşünenlerdenim açıkçası.”

Bu toplumun gidişatını tesirler ve Z neslinden bahsediyoruz çok teknolojinin içinde doğmuş bireyler, nasıl tesirler hocam bu jenerasyonu ve toplumumuzu?

Dinç: “Aslında ben z nesli terimine karşıyım. Yani hani bu karşıyım derken, ben bu tabiri pek kullanmıyorum hani kullanmak istemiyorum bu bizim genç kuşaklarımıza, pırıl pırıl gençlerimize bir tabiri yapıştırmak bana Fazla hakikat gelmiyor. Gerçi bunu hani Fazla güzeline giden ergenlerimiz de var, nesil kızlarımız, erkeklerimiz de Mevcut ancak ben bu şahsım ismine yanlışsız bulmuyorum. Evet, çok uç örnekler görüyoruz gerek bu toplumsal medya sayfalarında, Youtube, tiktok işte birçok kanalda. çok ekstrem hakikaten bize Müsait olmayan örneklerle de karşı karşıya kalıyoruz. O yüzden hani bir biçimde bunu nasıl engelleyebilirsiniz? Aile eğitimiyle yani ailenin klasik yapısının korunmasıyla zira çocuk sonuçta aileden aldığı terbiyeyle bir şeye gidiyor Okul öncesi eğitim kurumuna aileden aldığı terbiye ile gidiyor ve orada yoğuruluyor. Tabi ki hani bu manada gençlerimize uygun Örnek teşkil eden görselleri daha Fazla medyaya sunmamız gerektiğini düşünüyorum. Ekstrem örnekleri, yasadışı kabahat sayılabilecek örneklerin de açıkçası engellenmesi taraftarıyım toplumsal medyadan Özellikle de.”

Nükhet Duru biliyorsunuz ki bizim sanatkarımız, topluma mâl olmuş bir sanatkarımız. Pekala, bu telaffuzundan Dolayı bu kadar linç edilmesi sizce nasıl? Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sevgili Nükhet Duru bizim çocukluğumuzdan beri Mevcut olan zevkle, severek dinlediğimiz bir sanatkarımız aslında. Bu açıklamayı ben durup dururken yaptığını düşünmüyorum. Sonuçta yıllarını Türkiye toplumunda geçirmiş, Türkiye’ye adamış kendisini, sanatçı kimliği ile de Fazla ön planda olmuş bir sanatkarımız.

“Bunu yani kendi şahsi görüşü olduğunu düşünüyorum. Genellemenin bunu herkese vurgu yapmanın her Vakit dediğim üzere yanlış olduğunu düşünüyorum. Evet, kendi şahsi kanısı ile doğrudur, haklıdır. Benim şahsi niyetime nazaran, ben de katılıyorum aslında şahsi olarak tırnak içinde söylüyorum. Evet, ben şahsi fikrim olarak da buna katılıyorum. Bir bayanın, bir bayanın aslında sokakta kendini teşhir etmekten çok daha kendine yakışanını giymesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bu benim şahsi fikrim kendisine de hürmet duyuyorum. Yani kendi kanısıdır ancak genellemeyi hiçbir Vakit insanları kıyafet üzerinden Özellikle de bayanları, bayan vücudu, bayan kıyafeti üzerinden genellemeyi hiç gerçek bulmuyorum. Biliyorsunuz Türkiye olarak biz bunun acısını Fazla yaşadık ve hala yaşıyoruz. İşte gencecik kızlarımızı türban üzerinden genelleyip işte bugün de farklı bir kesim kıyafet üzerinden genellemeyi hiç hakikat bulmuyorum yani. şahıs sonuçta kendi neyi istiyorsa, kendi yakışanı, kendine neyi yakıştırıyorsa onu giyinebilir. lakin dediğim üzere uç örnekler, ekstrem örnekler, toplumu tahrik edecek, toplumu bir biçimde kaosa sürükleyecek ve kutuplaştıracak biçimde giyilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu erkek için de aslında geçerli iki Çeşit için de geçerli olduğunu düşünüyorum.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir