saglikdunyam.net | Sağlıklı Yaşam Detayları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Midenizi Korumak İçin Aşırı Yemekten Sakınınız

Midenizi Korumak İçin Aşırı Yemekten Sakınınız

admin5 admin5 -
39 0

Uzun süreli aç kalan mide aşırı yüklenerek doyurulursa çeşitli sıkıntılar meydana gelmektedir. Sağlıksız ve düzensiz beslenmek, yağlı yemeklere ve tatlıyı fazla kaçırmak mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır.

Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Salim Bereket daha sağlıklı mide için yapılması gerekenler Şunlardır;

– Daha fazla yemek yemeyin: Uzun süreli aç kalan kişiler yeme ihtiyacı hissediyor. Bu durum biraz da psikolojiktir. Her ne kadar psikolojik olsa da fiziksel olarak ve sağlık açısından doğru değildir. Özellikle bayram zamanlarında da Türk halkı aynı şeyi yapmaktadır. Bayramlarda kalabalık sofralarda oturmak ve yemek yemek keyiflidir ancak bilinçsizce yemek belli bir düzene oturan metabolizmanın zorlanmasına ve tepki vermesine neden olur.

– Azı karar çoğu zarar: Bu altın kuralı her zaman uygulayın. Aşırı yemek yemek hazım problemlerine, midede gaz oluşmasına, mide bulantısına/ekşimesine ve ağrısına sebep olur. Et ve et ürünlerinin sindirimi zor olduğundan mideye rahatsızlık verir. O nedenle birden yemek yiyecekseniz sebze ve meyve ağırlıklı yemeye özen gösterin. Çok şerbetli ve unlu tatlılar tüketmeyin. Çikolata ve lokum gibi gıdalar kolesterol ve yağ oranını arttırıyor.

– Israrlara karşı dirençli olun: İkram edilen yiyecek ve içeceklere karşı ısrarcı davranın. Bu kontrollü olmanıza ve kolesterolü yüksek şeyleri yememenize neden olur.

– Az ama sık yiyin: Hafif ve sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak her zaman en idealidir. İyi bir kahvaltı güne enerjik başlamanıza neden olmaktadır.

– Sıvı kaybına dikkat: Günde en az 1.5-2 litre su için. Çay, kahve ve asitli içecekler gibi kafein içeriği yüksek içecekler mide sağlığı açısından zararlıdır ve o nedenle ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve bitkisel çaylar için.

– Hareket şart: Yemeklerden sonra kısa yürüyüşler yapmanız gerekmektedir. Tembelleşen metabolizmayı fiziksel aktivite ile hızlandırabilirsiniz. Fiziksel aktivite ile hazmınızı kolaylaştırın, bağırsak hareketlerini arttırın, kan şekeri ve kolesterolü azaltın.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir