Lenf Ödem Webinarı gerçekleşti: Bezmialem Vakıf Üniversitesi öncülük etti!

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Kas 17, 2022 Yorum Yok

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, “fil hastalığı” olarak da bilinen lenf ödem hakkında “Olgularla Lenf Ödem 4” isimli bir webinar düzenledi. Webinarda hastalığın tipleri, teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrası korunma teknikleri; seçilmiş hasta hikayeleri üzerinden ayrıntılı bir biçimde değerlendirildi.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Kısmı ile Daimi Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği “Olgularla Lenf Ödem 4” webinarında, Kamu ortasında “fil hastalığı” olarak da bilinen lenf ödem hakkında bilinmesi gereken bütün mevzular ele alındı. Çevrim içi ortamda düzenlenen webinarda lenf ödemin tarifi, primer (birincil) ve sekonder (ikincil) lenf ödem, tedavi prosedürleri ve tedavi sonrası korunma yolları üzere bahisler konuşuldu, fizyoterapistler tarafından Olay hikayelerinin de anlatıldığı sunumlar yapıldı.
 
 
 
LENF ÖDEM TÜRLERİ
 
Prof. Dr. Teoman Aydın’ın açış konuşmasının akabinde Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Yaşar, İlk olarak Fizyoterapist İldeniz Yalnız, “Primer Lenf Ödem” başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Lenf ödemin primer (birincil) ve sekonder (ikincil) lenf ödem olmak üzere iki kısımda incelendiğini kaydeden Yalnız, “Primer Lenf Ödem genelde doğuştan ya da genetik sebeplerle, Sekonder Lenf Ödem ise daha sonra çevresel yahut altta yatan Öbür sorunlar nedeniyle gelişir” diye konuştu. Çocuklukta görülen lenf ödem olaylarının birçoklarının primer (birincil) lenf ödem olduğunu kaydeden Yalnız, lenf sisteminin Ebeveyn karnında gelişimi sürecinde yaşanan aksaklıkların da lenf ödeme Sebep olabileceğini söyledi. Lenf ödemin doğuştan ve genetik yatkınlık sebebiyle de görülebileceğinin altını çizen Yalnız, akabinde primer lenf ödem teşhisi konan 10 yaşındaki bir çocuk hastanın teşhis ve tedavi sürecini anlattı.
 
 
 
MEME KANSERİ SONRASI LENF ÖDEM
 
İkinci sunum ise Fizyoterapist Serra Ündil tarafından, “Üst Ekstremitelerde Lenf Ödem” başlığıyla gerçekleştirdi. Sunumda yüklü olarak göğüs kanseri tedavisi sonrası gelişen lenf ödem konusunu pahalandıran Ündil, literatürde “mastektomi” olarak geçen göğüs ameliyatı geçiren hastaların yüzde 15 ila 20’sinde ameliyat sonrası lenf ödem gözlendiğini söyledi. Bunun en Değerli sebebinin mastektomi sırasında koltukaltındaki kimi lenf bezlerinin alınmasıyla lenf akış sisteminin istikrarının bozulması olduğunu Anlatım eden Ündil, ameliyat sonrası kanser tedavisi için alınan kemoterapi ve rayoterapi seanslarının da lenf ödem riskinin artmasına Sebep olduğunu Anlatım etti. Lenf ödem belirtilerini “Lenf ödem gelişen kolda şişlik, ağrı, tartı hissi, devinim kısıtlanması ve Vakit vakit enfeksiyon” olarak sıralayan Ündil, daha sonra mastektomi ameliyatı sonrası lenf ödem gözlenen ve düşme hikayesi de bulunan 53 yaşındaki bir hastanın teşhis ve tedavi sürecini anlatarak sunumunu tamamladı.
 
 
 

ALT BÖLGEDE LENF ÖDEM

Üçüncü sunumu “Alt Ekstremitede Lenf Ödem” başlığıyla gerçekleştiren Fizyoterapist Venhar Hilal Baş, lenf ödem olaylarının yüze 80’inin “alt ekstremite” olarak isimlendirilen, bedenin alt bölgesinde, bacaklar ve ayak parmaklarında gözlendiğini Anlatım etti. Bayan hastalarda erkeklere oranla daha sık lenf ödem olayı gözlendiğini kaydeden Baş, daha sonra sağ ve sol bacağında sekonder lenf ödem gelişen, girişken ve kaza geçirmesine Karşın sıhhat kuruluşuna başvurmayan, yanlış tedaviler gören ve tedavisini ihmal eden 36 yaşındaki bir bayan hastanın teşhis ve tedavi metotlarını anlattığı Hadise sunumuyla kelamlarını tamamladı.

TEDAVİ SONRASI KORUNMA
 
Son olarak lenf ödem tedavisi görerek uygunlaşan hastaların nüks (tekrar etme) yahut gibisi sorunların gelişmesi riskinden nasıl korunulması gerektiğini anlattığı “Lenf Ödemden Korunma Fazı” sunumunu gerçekleştiren Fizyoterapist Merve Gürdamar, sunumunda “Hasta, lenf ödem tedavisi gören uzvu hangisiyse, kol, bacak, ya da gövde, o bölgeyi bundan sonraki hayatında ihtimamla korumak durumundadır. Çok sıcak ve çok soğuktan korunması gereken bölge nedeniyle deniz tatili, solaryum ve sıcak/soğuk torba uygulamalarından kaçınılmalıdır. Kozmetik eserlerin kullanılmasında dikkatli ve ihtimamlı davranılması gerekir. Bilhassa manikür ve pedikür üzere süreçlerden kesinlikle sakınılmalıdır. Dövme ve piercing üzere uygulamalar yapılmamalıdır. Şahsî hijyen ve paklığa azami derecede İtina gösterilmelidir” tabirlerini kullandı.
Hayat kalitesini Değerli ölçüde etkileyen lenf ödem hastalığının çeşitleri, teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrası sürecinin öğrenilmesi ve kamuoyuna aktarılması emelini taşıyan aktiflik, kıymetlendirme ve soru-cevap kısmıyla sona erdi.
 
 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir