Laktoz İntoleransı Hakkında Genel Bilgi

Sağlık Eyl 08, 2022 Yorum Yok

Laktoz intoleransı süt alerjisi demektir. Laktoz bilindiği üzere sütte bulunan bir şekerdir. İnek sütünün içerisinde bulunan bu şekere bazı kişilerin alerjisi bulunmaktadır. Bu şeker bağırsaklarda üretilir ve laktaz isimli enzim sayesinde sindirilir. Ancak bazı kişilerin doğuştan laktaz enzimleri eksiktir ve bu nedenle bu şekeri sindiremez. Bunun sonucunda da kişilerde alerji tepkimeler meydana gelir.

Bu kişilerde bağırsak enfeksiyonu olur ve bu durum yaşlılıkla beraber azalır. Laktaz eksikliği olan kişiler süt içemezler.

Laktoz İntoleransının Belirtileri 

– Kişilerde gaz ve şişkinlik meydana gelir. Süt alımından sonra ishal durumu meydana çıkar.

– Bu kişiler inek sütü içemezler. Hatta laktoz barındıran hiçbir besini yiyemezler.

– İnatla kişiler süt içmek ve içeriğinde laktoz bulunan besinler tüketmek istiyorlarsa o zaman preparatlardan alıp kullanmalılar. Aksi halde laktaz enzimi içeren preparatlardan alınmazsa kişilerde alerjik durum devam eder.

– Pirinç sütü ve soya sütü laktoz intoleransı olan kişiler içebilir. Ayrıca keçi ve koyun sütü de tüketebilirler. Yoğurt ve peynir de yiyebilirler. Ancak inek sütü ve inek sütünden yapılma hiçbir şeyi kullanmamalıdırlar.

– Buna rağmen her peyniri yiyemezler. O nedenle peynirleri deneme yaparak seçmeliler ve kendileri için uygun peyniri bulmalılar.

– Keçi ve koyun sütü birçok kişi tarafından tolere edilebildiği için laktoz intoleransı olan kişiler tarafından da tüketilebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir