Kuruluş Osman’da Şeyh Edebalı’dan komutan Nayman’a davet: Gel İslam ile şereflen

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Mar 02, 2023 Yorum Yok

‘Kuruluş Osman’ın heyecanla ve merakla takip edilen 116. kısmı soluk kesen gelişmeleri ile seyirciden Aka İlgi gördü. ‘Kuruluş Osman’da; Osman Beyefendi, otağda Kumandan Nayman için bir sofra kurdu. Bu sofrada Pir Edebalı, Nayman’ı İslam’a Davet etti. O anlar milyonlarca kişinin tüylerini diken diken etti

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Edebalı; şah damarını tutarak “Bizim Rabbimiz ile irtibat için hiçbir kula gereksinimimiz yoktur. Allah’a ve Resulüne iman eden her şahıs bilir ki Rabbi ona şah damarından daha yakındır. Bu, Rabbimizin Alım olduğu her bir kulunu başka ayrı bildiği demektir. Attığımız her adımı bilir. Ona yakarışımızı duyması için bir diğerine muhtaçlık duymayız.” dedi.

Nayman, Allah’ın Aka olduğunu ve her isteyenin ona ulaşamadığını, İslam dinini anlamadığını söyledi. Osman Beyefendi, “Nayman ne vakit karşısında İslam ehlini görse, ne vakit kılıç çekse, Allah’u Ekber nidasını işitmiştir!” dedi. 

Nayman, Allah’ın Özel kulu ve gazabı olduğunu söylediğinde, Edebalı, “Farklar bu! Biz Rabbimizin gazabından korkar, yaratılana Acıma ederiz yaratandan ötürü! Sen ise sade zorbalık bilirsin!” şeklinde karşılık verdi. 

OSMAN BEYEFENDİ: DİNİMİZ KAFİRE KARŞI ÖLENE DEK GAZA ETMEYİ EMREDER

Nayman, “Siz güçsüzlüğünüzü merhametin gerisine, korkaklığınızı dininizin gerisine saklarsınız! Saklanmayın!” dediğinde Osman Beyefendi, “Saklanmayız! Dinimiz kafire karşı ölene dek gaza etmeyi emreder! Tüm alem dosdoğru doğrulana dek pusat çalmayı emreder! Bizim merhametimiz mazlumadır, Sulh isteğimiz mert düşmanadır! Sen mert misin?” diye sordu.

Nayman, kendisinin en mert Hasım olduğunu vurguladı.

İSLAM’A DAVET!

Edebalı, “Biz mert düşmana evvel bildiri ederiz! İşitesin! Bize her Lahza şah damarımızdan yakın olan Rabbin kelamını işitesin ”Onlar ki; kendilerine gelmiş hiçbir kanıt olmamasına karşın, Allah’ın ayetleri hakkında tartışanlardır. İlah katında ve iman edenlerin katında Öfke büyüktür. İşte Allah, kibirli zorba olanın kalbini bu türlü mühürler.” Zorbalardan olma!” diyerek Nayman’ı İslam’a Davet etti.

Yapımcılığını Mehmet Bozdağ’ın; direktörlüğünü Ahmet Yılmaz’ın ve başrolünü Osman Beyefendi karakteriyle Burak Özçivit’in üstlendiği ‘Kuruluş Osman’ın 116. kısmı seyirciden Aka İlgi görürken, toplumsal medyada da en Fazla konuşulanlar ortasında yer aldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir