Karanfilin Faydaları

Beslenme, Genel, Sağlık Eki 24, 2022 Yorum Yok

Karanfil, hayatımızın neredeyse her aşamasında karşımıza çıkmaktadır. Yemeklerde, çay olarak veya sigaraya tadını değiştirmesi için eklenmesi mümkündür. Aynı zamanda, antiseptik etkisiyle birlikte tıp alanında da kullanımı mümkündür. Oldukça güçlü bir aromaya sahip olması, insanlar için önemli bir etkidir. Ancak bilmeniz gerekir ki; karanfilin keskin olan yanı sadece kokusu değildir. Sağlık açısından oluşacak yararları da, zararları da oldukça keskin bir hal almaktadır. Karşılaşacağınız birçok rahatsızlığa anında çözüm sağladığı gibi, korkunç sayılabilecek birçok hastalığa da önlem olarak tüketilebilir. Bu nedenle, eğer doğru tekniklerle ve dozajına uygun olarak tüketirseniz, sağlıklı bir yaşam için kaçınılmaz çözümlerle karşılaşabilirsiniz. Karanfilin geçmişi oldukça eskiye dayanmasıyla birlikte, eski dönemlerde sağlık açısından daha önemli bir yerde olmuş ve birçok hastalığın tedavisinde de boy göstermiştir. Özellikle A, E, K ve B6 vitaminleriyle doludur. Aynı zamanda kalsiyum, potasyum ve sodyum deposu diyebiliriz. Omega 3 ve Omega 6 içeren çok nadir bitkilerden olduğunu da söyleyebiliriz.

Faydaları

 • Diş sağlığı açısından önemli bir rol oynayan karanfil, özellikle diş macunu firmaları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Çok eskiden beri bilinen bir gerçekle birlikte, diş ağrılarına karanfilin çok iyi geldiğini söylemeliyiz. Eğer dişinizde aşırı bir ağrı varsa, bir adet karanfili ağrıyan yere koyabilir veya karanfil yağını pamuğa sürerek, dişinize koyabilirsiniz. Kısa sürede ağrının hafiflediğini hissedeceksiniz.
 • Karanfil ve karanfil yağının ağızdan alınmasıyla birlikte, mide bulantısına ve kusmaya karşı oldukça iyi geldiğini söyleyebiliriz. Sabah kusmalarından şikayetçi olanların, kesinlikle denemelerinde fayda vardır.
 • Sürekli öksürmeye ve nefesinizin kötü kokusunu örtmeye de, karanfille birlikte çözümler üretebilirsiniz. Nefesinizdeki kötü koku veya diş hastalığınızdan dolayı kokmakta olan ağzınıza, gün içerisinde birer tane karanfil koymanızla birlikte, kokudan kurtulabilirsiniz.
 • Sinüzit hastalığından muzdarip olanların, karanfil tozunu burundan çekmeleriyle birlikte, ağrılarını minimuma indirmeleri ve hatta tamamen kesmeleri mümkün olabilir. Ancak burundan çekerken dikkat etmelisiniz. Çünkü en az karanfil kadar keskin olan karanfil tozu, burunda yanma hissi uyandırabilir.
 • Özellikle yemeklerden sonra şişkinlik şikayetleri olanların, karanfil çayı veya karanfili suyla karıştırılıp içtikleri zaman, şişkinliklerine çözüm bulmaları mümkün olmaktadır.
 • Yorucu bir günün ardından, karanfilin, yorgunluğunuza iyi gelmesini sağlayabilirsiniz. Kokusuyla birlikte sinir sisteminize etki edeceği için, dinlendirici etkisi olacaktır.
 • Karanfil sayesinde, stresinizden de kurtulabilirsiniz. İçtiğiniz çaya ekleyeceğiniz karanfille birlikte, stresinizin çözülüp atılmasını sağlamanız mümkündür.
 • Karanfil tozunun deriye ciddi manada yararı vardır. Lekelerin giderilmesi ve yanık tedavisinde kullanılması da bunun göstergesidir. Ancak daha fazla karanfil yağı kullanılsa da, çok fazla kullanılmasıyla birlikte olumsuz sonuçlara neden olabilir.
 • Bilimsel olarak kanıtlanmış olan karanfil yağının aknelere iyi geldiği, sizin içinde kurtarıcı rol oynayabilir. Kremle inceltildikten sonra, yüzünüze veya ellerinize sürmeniz, lekelerin ve izlerin kaybolmasının yanı sıra, aknelerin de yok olmasını sağlayacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, kesinlikle inceltildikten sonra cildinize uygulamanız olacaktır. Aksi halde, cildinize zarar verebilmektedir.

Vücudu temizlemesi, lekelerden arındırması, insanda bulunan kaygının giderilmesine yardımcı olması ve saça olan faydalarının yanı sıra, zararlı yanları da bulunmaktadır.

Zararları

 • Karanfil yağını direkt olarak ağızdan almak, tavsiye edilmeyen ve sorunları meydana çıkartabilecek bir olaydır. Bu nedenle, toz tercih edebilirsiniz.
 • Deriye normal dozda sürülmesi sonucunda olumlu sonuçlar alınacağı gibi, aşırıya kaçılması halinde tahriş ve yanma meydana gelebilir.
 • Sigaralarda kullanmak için satın alacağınız karanfil kesinlikle güvenilir değildir ve fazla kullanılması, akciğer enfeksiyonuna neden olabilir.
 • Karanfil yağı asla damardan enjekte edilmemelidir. Ciddi manada solunum rahatsızlıklarıyla yüz yüze gelebilirsiniz.
 • Ve son olarak, kanama bozukluğuna sahip olan insanların karanfilden uzak durmaları ve kullanacak olsalar dahi, uzmanlardan onay almaları gerekmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir