Kanlı ay tutulması ne zaman? Ay tutulması nedir? Kanlı Ay Tutulması saat kaçta?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Kas 08, 2022 Yorum Yok

Milyonlarca kişinin merak ettiği ve gökyüzünde görsel bir şölen yaşatacak Kanlı Ay tutulması yılın nihayet ay tutulması özelliğine de sahip. Kanlı Ay tutulması ile ay yüzde 14 daha Aka ve yüzde 30 daha parlak görünecek. Pek, kanlı ay tutulması Türkiye’de izlenebilecek mi? İşte bütün dünyada sabırsızlıkla beklenen kanlı ay tutulması hakkında bütün merak edilenler…

2022 yılının en Kıymetli gök olaylarından bir tanesi olarak gösterilen Kanlı Ay tutulması bugün gerçekleşecek. NASA’ya nazaran Tam Ay tutulması sırasında, Ay ve Güneş, Dünya’nın tam Aksi taraflarında hizalanması ile oluşuyor.

kanlı ay tutulması ne zaman

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

NASA’ya nazaran Tam Ay tutulması sırasında, Ay ve Güneş, Dünya’nın tam Aksi istikametlerinde hizalanıyor.

NASA, “Ay bütünüyle Dünya’nın gölgesinde kalıyor olsa da, bir ölçü Güneş ışığı Ay’a ulaşır” diye ekliyor.

Ancak bu Güneş ışığı Dünya’nın atmosferinden geçerken, mavi ışığın Aka kısmı atmosfer tarafından filtreleniyor ve Ay Kırmızı görünüyor. Bu nedenle bu olaya “Kanlı Ay tutulması” da deniliyor.

KANLI AY TUTULMASI NE VAKİT? TÜRKİYE’DEN İZLENECEK Mİ?

Kanlı Ay tutulması, 8 Kasım Salı günü saat 14.00’te gerçekleşecek.

Kanlı Ay Tutulması şimal Amerika, Pasifik, Avustralya ve Asya’dan izlenebilecek. Yılın nihayet gök olayı olacak. Tam tutulma saat 14.41’de tamamlanacak. Ay, saat 15.52’de yarı gölgeden çıkacak ve tutulma sonlanacak. Kanlı ay tutulması gündüz saatine denk geldiği için Türkiye’den gözlenemeyecek.

ay tutulması türkiyeden izlenebilecek mi

Dünya’nın gölge konisine saat 12.09’da girmeye başlayacak, saat 13.17’de külliyen girecek olan Ay, saat 13.59’da tutulma ortasına ulaşıp bakır renginde görülecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir