Kalp hastaları Ramazan bayramında nelere dikkat etmeli? Stent taktıranlara bayram uyarısı

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 23, 2023 Yorum Yok

Ramazan’da uzun süren açlıkların akabinde bayramın birinci günüyle Bir arada gövde yine 3 öğünlük sisteme dönüş yapmaktadır. Bu yüzden Özellikle kalp ve böbrek hastaları bu süreçte Fazla dikkat etmesi gereken birtakım adımlar var. Uzmanlar kalp damarlarında sorunu olan, kalp krizi geçirmiş yahut öncesinde anjiyo, balon, stent üzere uygulamaların yapıldığı hastaların Ramazan Bayramı’nda konusunda açıklamalarda bulundu.

Ramazan Ayı mühletince metabolizmamız; açlığa, susuzluğa ve daha az uykuya Ahenk sağlayacak bir dönüşüm yaşadı. bütün bu kısıtlamaları anlayan sistem, metabolizma suratını düşürdü ve daha az güç harcamaya adapte oldu. Bayramla Birlikte tekrar eski ritmine dönecek olan metabolizmamız için, bayram mühletince şuurlu beslenmek ve yanlışsız adımlarla ramazan sonrasına bedenimizi alıştırmak kalp sıhhati açısından da epeyce değerli. Bilhassa Ramazan Bayramı’nda kalp hastalarının dikkat etmesi gerekenler hakkında uzmanlar ikazlarda bulundu. 

PEKİ kalp HASTALARI BAYRAMDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Uzun açlık müddetlerinden yeni çıktığımız Ramazan Bayramında Özellikle bayramın ilk
günü kahvaltı ve öğünlerde daha hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Kahvaltılarda kızartılarak yapılmış hamur işleri ve kızartılmış şarküteri ve et eserleri yerine sağlıklı kahvaltılık seçeneklerinin yanına az yağlı tostlar, az yağlı fırın börekleri, bol mevsim sebzelerinde oluşan alternatifleri tercih edilmelidir.

Öğle yahut akşam yemeklerinde ise hazırlanacak et yemekleri, hamur işleri kızartılmadan ve kavrulmadan daha sağlıklı olarak pişirilmelidir. Et yahut etli yemeklerin yanında çorba, mevsim sebzelerinden yapılmış salatalar, yoğurt, ayran, cacık üzere daha düşük kalorili ve daha sağlıklı yiyecekler sunulmalıdır.

Ramazan ayı boyunca değişen beslenme sistemi nedeniyle mide ve bağırsak sisteminin tekrar olağan Yemek tertibine adapte olabilmesi için yiyecekler düzgün çiğnenerek ve yavaş yavaş yenilmelidir. Tekrar Ramazan Ayı boyunca azalan metabolizma suratının arttırılması için daha Ufak öğünlerde ve daha sık aralıklarla Yemek yenilmeli ve Ramazan Ayı boyunca kısıtlanan fizikî aktivite seviyesi de arttırılmalıdır.

Dengeli beslenmenin en Kıymetli mihenk taşı bol su içilmesidir. Su alımı metabolizmayı hızlandıracaktır. Fakat kalp yetersizliği olan hastaların sıvı kısıtlaması gerekmektedir. Bu hastalar su dışındaki sıvıları en üye indirerek sıvı alımı ölçüsünü suya saklamalıdır. Öğünlerde az kalorili, az tuz, az yağ içeren, glisemik indeksi düşük yiyecekler tercih edilmelidir. Porsiyonlar Ufak olmalı. Lif açısından taze zerzevat ve meyve tüketimi
önemsenmelidir.

Bayram geleneğimizin olmazsa olmazı olarak ikram edilen şeker, çikolata, hamur
tatlıları yüksek kalori içeriklerinden Dolayı sonlandırılmalı ya da daha Ufak porsiyonlarda ve az tüketilmelidir. Şerbetli hamur tatlıları yerine daha hafif ve kalorileri daha düşük olan  sütlü tatlıların yenilmesi daha sağlıklı tercihler olup kilo denetimine de Yardımcı olur.

Kronik hastaların kendilerine düşen misyonlar kadar yakınlarına ve bu hastaları
misafirlikte ağırlayan şahıslara de vazifeler düşmektedir; ikramlar hastalara nazaran ayarlanmalı ve ‘bugün ye bir şey olmaz’ şeklinde ısrarlardan kaçınılmalıdır.

STENT TAKTIRANLAR İÇİN UYARI!

Yüksek tansiyonu olan, kalp damarlarında sorun yaşamış, bypass yahut kalp krizi geçirmiş, stent ve balon üzere uygulamaların yapıldığı hastaların tüketimlerini denetimli bir biçimde yapmaları gerektiğini vurgulayan uzmanlar “Şeker hastalarının da diyetlerini kesinlikle bozmamaları gerekiyor. Evvelce rastgele bir kalp hastası olmayan şahısların de Ramazan mühletince dinlenmiş bir bedene ağır yiyeceklerle yüklenmenin kalp krizini tetikleyebileceğini unutmamaları gerekir. İster hasta olsun, ister sağlıklı şahıs olsun yiyecekleri denetimli tüketmek, çoka kaçmamak lazım” şeklinde vurgulayıcı açıklamalarda bulundular.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir