Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı!’Metroda yaşlı amca tarafından tacize uğradım’

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Kas 07, 2022 Yorum Yok

Özellikle bayanların Fazla sık maruz kaldığı sokak tacizi en Aka problemlerden biri haline geldi. Birçok şahıs tacize uğradıktan sonra sessizleşip, ruhsal sorunlarla karşı karşıya kalıyor. İstanbul’da yaşayan ve toplumsal hayatta sokak tacizine maruz kalan bayanlar, Şahit oldukları olayları anlattı.

Birçok farklı kesimdeki şirket de sokak tacizi konusunda farkındalık yaratmak ve buna maruz kalındığında ya da Şahit olunduğunda ne yapılması gerektiğini anlatan bir toplumsal mesuliyet projesi hayata geçiriyor. Bu alanda eğitimler veriliyor. Böylelikle sokak tacizine karşı durmak için geliştirilmiş pratik ve inançlı sistemleri anlatmak, bu sorunun en Temel sebebini çözmek hedefleniyor. 

Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı

İstanbul’da yaşayan bayanlar metroda, otobüste, metrobüste yahut sokakta maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı. En Fazla kelam atmak, temas ve bakışlara maruz kaldığını söyleyen bayanlar, etraftakilerin genelde korktukları için rastgele bir reaksiyon vermediğini söyledi. Genelde kendilerinin mağdur olduğu halde ses çıkarmadan yollarına devam ettiğini Anlatım eden bayanlar, ‘aman bulaşmayalım’ psikolojisinin yaygın olduğunu Anlatım etti.

Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı

Kalabalık bir ortamda tacize maruz kalırsa sesini çıkartacağını söyleyen Şule Akın, “Sokakta önümüzü kesip kelam atanlar oluyor. çok tenha bir yerde tacize Şahit olursam korkup bir şey yapamayabilirim lakin kalabalık bir ortKadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattığımda sesimi çıkartırım” dedi.

Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı

“TACİZE UĞRADIM”

Melis Demir de “Sokak tacizi denince aklıma kelam atılması geliyor. Tacize uğradım etek ya da tayt giymemiştim. Kıştı üstümde mont vardı, kelam attılar. Ayrıyeten tacize Şahit da oldum kendime yapılmış üzere sinirlendim. Dönüp ‘ağzını kapat’ diye bağırdığım. Tacize Şahit olan Etraf evvelce daha Fazla reaksiyon gösteriyordu artık reaksiyon göstermemeye başladı. fakat ben susmuyorum, reaksiyon gösteriyorum. Tacize Şahit da olsam da müdahale ederim zira yanlışı biz değil onlar yapıyor” diye konuştu.

Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı

“TANIK OLDUM fakat KORKUP SES ÇIKARAMADIM”

Zekiye Coşkun ise “Sokak tacizi denilince aklıma kelam atmak geliyor. Ben Okul çıkışı bir tacize Şahit olmuştum. Bayan küçük etek giymişti okulun yanındaki binada olanların ona ıslık çalıp, kelam attıklarını gördüm. Bize de bir şey derler diye reaksiyon göstermemiştik, korkmuştuk. Hatta bize de kelam atmasınlar diye oradan uzaklaştık. Tabi ki ses çıkarmak ve kınamak gerekiyor. Bugün bir Öbür bayana yapılan yarın bana da yapılabilir” sözlerini kullandı.

Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı

“ÇEVREDEKİLER RASTGELE BİR REAKSİYON GÖSTERMİYOR”

Eda Su Meriç de “Genelde bakarak taciz ediyorlar. İsteyen istediğini giyebilmeli lakin dikkat cazip bir şey olmasa bile bakıyorlar. Gözlerimi kaçırmıyorum Yeniden bakıyorlar, utanmıyorlar. Etraftakiler rastgele bir reaksiyon göstermiyor. Ben Şahit olsam kesinlikle ses çıkarırım” dedi.

Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı

Emel Tefe ise “Sadece temasla değil sözlerle de Fazla Çok tacize uğruyoruz. Bu türlü bir durumda ilgili kurumlara şikayet ediyorum lakin anlık olan tacizde kimi ses çıkaramıyoruz. Bayan her Vakit bayanın yanında durmalı ben de Şahit olsam takviye olurum, mahkemeye kadar onunla giderim” diye konuştu.

“TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANAN HER BAYAN TACİZE MARUZ KALMIŞTIR”

Esin Güner de sokak tacizi denilince temas etmenin aklına geldiğini belirtti. Güner, “İstanbul’da Özellikle toplu taşıma araçlarını kullanan her bayan tacize maruz kalmıştır. Tacize uğradığımda bağırarak onu deşifre etmeye çalışırım. 15-20 Yıl Evvel cemiyet daha duyarsızdı artık bayanlar daha şuurlu, reaksiyon gösteriyorlar. Şahit olsam herhalde bağırırım ancak onun dışında tacize uğrayan bireye nasıl Yardımcı olacağımı bilmiyorum” sözlerini kullandı.

Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı

“METRODA YAŞLI BİR AMCA TARAFINDAN TACİZE UĞRADIM”

Ilgın Ağaoğlu ise “İnsanlar artık rahatça kelam atıp, Üzücü kelamlar söyleyerek taciz edebiliyor. Ben de tacize uğradım. Metrodaydım yanımda İhtiyar bir amca vardı. Sessizce bana bakarak Üzücü laflar ediyordu. Eminim ki bu birçok genç kızın başına gelmiştir. Küçüktüm, reaksiyon gösteremedim. İnsan o anda korkup, çekiniyor” dedi.

Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı

“ÇEVREDEKİLER FOTOĞRAF ÇEKENİ METRODAN ATTI”

Merve Bulut da “Göz devirmek, temas etmek, kelam atmak en sık karşılaştığımız sokak tacizlerinin başında geliyor. Bilhassa metro ve metrobüste Amel çıkış saatlerinde Daimi tacize maruz kalıyoruz. Reaksiyon gösteriyorum kimi etraftakiler de Yardımcı oluyor. Bir kez fotoğraf çekimine Şahit olmuştum. O Vakit etraftakiler fotoğraf çekeni metrodan attı. Bence o anda kişiyi uzaklaştırmadan kim olduğunu sorgulamalıyız” diye konuştu.

Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı

Damla Betül Karslı ise “Genelde bakışlarıyla ve kelam atarak taciz ediyorlar. Reaksiyon vermeden yolumuza gitmeye devam ediyoruz. O denli beşerlerle Fazla yüzgöz olmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Hiç kimse yokken tenha sokakta tacize uğrayınca reaksiyonsuz kalıyoruz” tabirlerini kullandı.

Kadınlar maruz kaldıkları sokak tacizini anlattı

‘AMAN BULAŞMAYALIM, kelam SÖZ OLMASIN’ PSİKOLOJİSİ HAKİM

Ravza Yazıcı da “’Aman bulaşmayalım, kelam söz olmasın’ psikolojisinde olduğumuzu düşünüyorum ve bu psikolojiden kolay kolay çıkamıyoruz. Birisi sesini çıkartınca o susturulmaya çalışılıyor. Bence sokaktaki tacizi etraftakiler takviye olsa Fazla hoş bir halde durdurabiliriz. Zira tacizciler durdurulmadıkları için Güç buluyor, Sıkıntı buldukları için de devam ediyorlar” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir