Kadın evlendikten sonra kendi soyadını kullanabilir mi? İşte tüm kadınları ilgilendiren karar

Beslenme, Genel, Sağlık Nis 28, 2023 Yorum Yok

AYM, Tüm bayanları ilgilendiren bir kararı yürürlüğe sundu. Türk uygar Kanunu’nda “kadının evlilikten sonra bekarlık soyismini fakat eşinin soyadının önünde kullanabilmesine” İmkan veren kararı “eşitliğe muhalif olduğu” gerekçesiyle iptal edildi.

AYM’nin aldığı karara nazaran evlenen bayanlar artık kocasının soyadını kullanmak zorunda kalmayacak. Kadınlar, yalnızca kendi soyadlarını yahut kocasının soyadıyla Bir arada kullanmayı seçebilecekler. Kararın 9 ay nihayet yürürlüğe gireceğini belirtildi.

KARARIN MÜNASEBETİ SUNULDU

Anayasa Mahkemesinin kararında, Anayasa’nın 10’uncu unsuruna nazaran herkesin eşit olduğu, bu durumun hukukî durumlar için de geçerli olduğu Anlatım edildi. İptali istenen kanunun, evlenen bayanlara, evlenmeden evvelki soyadlarını Biricik başına kullanma hakkını tanımadığı belirtilen kararda, bunun yanında 1997’deki değişiklikle eşinin soyadının önünde evvelki bekarlık soyadını kullanabilmesinin yasal hale geldiği aktarıldı.

AYMden soyadı kanunu yürürlüğe sunuldu

“EŞLER ORTASINDA CİNSİYET TEMELİNDE FARKLI MUAMELE”

Kararda, 4721 sayılı kanunun tarihi süreçte eşlerin evlilik birlikteliğindeki pozisyonlarının Adalet prensibi çerçevesinde yine düzenlendiğini, bu düzenlemelerin Temel unsurunun “kadın ile erkek eşitliği” olduğu kaydedildi. Anılan kanunun, Adalet prensibine alışılmamış olduğuna işaret edilen kararda, “Erkek, evlenmeden evvelki soyadını evlendikten sonra da Biricik başına kullanabildiği halde kuralla bayanın evlenmeden evvelki soyadını evlendikten sonra fakat kocasının soyadının önünde kullanabileceği öngörüldüğünden karşılaştırmaya uygun halde benzeri durumda olan eşler ortasında cinsiyet temelinde farklı muamelenin yapıldığı açıktır.” kararına yer verildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) de emsal taraftaki müracaatlarda, bayanın evlenmeden evvelki soyadını Biricik başına kullanmasına müsaade verilmemesini ihlal saydığı vurgulanan kararda, AYM ve Yargıtay’ın, soyadına ait uyuşmazlıklarda “AİHM kararlarına uyulması tarafında içtihat geliştirdikleri” bildirildi.

kadın evlendikten sonra kendi soyadını kullanabilir mi

“BU esas ANAYASAYA KARŞIT, İPTALİ GEREKİR”

Anılan kanunun “farklı muamele” nedeniyle anayasaya muhalif olduğu belirtilen kararda, “Bu prestijle evlenmeden evvelki soyadının evlendikten sonra da Biricik başına kullanılması bağlamında bayan ve erkek ortasında kuralla öngörülen farklı muamelenin objektif ve makul bir temele dayanmaması sebebiyle Adalet prensibini ihlal ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan nedenle kural anayasanın 10’uncu unsuruna karşıttır, iptali gerekir.” değerlendirmesine yer verildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir