İstenen cinsiyette bebek doğurabilmek mümkün mü? Araştırma sonuçları yüzde 80 oranında…

Beslenme, Genel, Sağlık Nis 06, 2023 Yorum Yok

Bilim insanları, Ebeveyn ve baba olmak isteyenlerin bebeklerinin cinsiyetlerini istedikleri üzere belirlenebileceğini argüman ediyor. Geliştirilen tüp bebek tekniği ile Laf konusu uygulamanın yüzde 80 Olumlu Sonuç verdiği açıklandı. Pekala istenen cinsiyette bebek doğurabilmek Mümkün mü?

ABD’de alanında uzman ilim insanları tüp bebek tedavisinde akıl almaz noktaya geldiklerini belirtti. Ebeveynlerin istediği cinsiyette çocuk doğurmalarına İmkan sağlandığı söylenen uygulamada uygulanan sürecin Aka bir oranla muvaffakiyetle sonuçlandığı sunuldu. Aralarında New York’taki Weill Cornell Medicine’den Prof. Gianpiero Palermo’nun da bulunduğu araştırmacılar, tekniğin ‘son derece inançlı olduğu kadar verimli, ucuz ve etik açıdan kabul edilebilir’ olduğunu söylüyor.

tüp bebek sistemiyle cinsiyet belirleme Muhtemel mü?

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bulgularını çarşamba günü Plos One’da yayınlayan araştırmacılar, spermi evvelce ayırmak ve seçmek için bir teknik belirledi; bu da embriyoların cinsiyetinin belirlenebileceği manasına geliyor.

Araştırmacılar, yoğunluk ölçümlerini kullanarak, bir X kromozomunu yahut bir Y kromozomunu İçerip içermediklerine nazaran spermi seçtiler. Çalışma, X kromozomu içeren spermin, Y kromozomu içeren spermden biraz daha ağır olduğunu öne sürüyor.

Bu IVF prosedüründe sperm zenginleştirme ve cinsiyet belirleme süreci, Dilek edilen cinsiyet için embriyoların seçilmesini sağlıyor.

BİRÇOK ÜLKEDE Yasa DIŞI

Cinsiyet seçimi etik kurallara alışılmamış bir durum olduğu için bu uygulama tartışmalar dahilinde olmayı sürdürüyor. Cinsiyete bağlı hastalık üzere nedenler olmaksızın cinsiyete dayalı embriyo seçimi birçok ülkede yasadışı. Bir çocuğun cinsiyetini seçmek için bu teknolojinin kullanılması Amerika’da Yasa dışı olmasa da kullanımı birçok ülkede olduğu üzere burada da epeyce tartışmalı. İngiltere’de ise Çabucak her ülkede olduğu üzere, çocuğun cinsiyetini seçmek belli durumlar dışında yasak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir