İstanbul 1. bölge, 2. bölge, 3. bölge ilçeleri neler?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 16, 2023 Yorum Yok

Yüksek Seçim Heyeti 14 Mayıs birinci Zaman seçimlerinden sonra 28 Mayıs’ta yapılacak olan ikinci Dönem seçimleri için İstanbul bölgelerini yayımladı. Pekala İstanbul 1. Bölge, İstanbul 2. Bölge, 3. Bölge ile ilgili ayrıntılar da YSK’nın bilgilendirmesinde yerini aldı. Pekala, İstanbul 3. Bölge neresi? İstanbul 1. Bölge, 2. Bölge ve 3. Bölge’de hangi ilçeler? İstanbul 1. 2. ve 3. bölge Milletvekili adayları kimler?

Türkiye’de en Çok Milletvekili çıkaran İstanbul, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde meclise 98 vekil gönderiyor. 3 farklı bölgeden oluşan İstanbul’da 1. 2. ve 3. Bölgeler farklı sayıda seçmene ve milletvekillerine sahip olacaklar. Pekala, İstanbul birinci, ikinci, üçüncü seçim bölgesi hangi ilçelerden oluşuyor?

istanbul bölgeleri

İSTANBUL 1. BÖLGE NERESİ, HANGİ İLÇELER YER ALIYOR?

Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar’dan oluşan İstanbul 1. Bölge 35 vekil çıkardı.

İSTANBUL 2. BÖLGE NERESİ, HANGİ İLÇELER YER ALIYOR?

Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli ve Zeytinburnu ilçelerinden oluşan İstanbul 2. Bölge’den 27 vekil seçiliyor.

istanbul 1. 2. ve 3. bölge ilçeleri neler

İSTANBUL 3. BÖLGE NERESİ, HANGİ İLÇELER YER ALIYOR?

Şehirleşmeye nispeten sonradan açılan Arnavutköy, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Güngören, Küçükçekmece ve Silivri’nin oluşturduğu İstanbul 3. Bölge ise 36 vekil çıkarıyor.

İSTANBUL 1. 2. VE 3. BÖLGE Beyaz PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI KİMLER?

AK Parti 1. Bölge:

1- Berat Albayrak
2- Nurettin Canikli
3- Mustafa Ataş
4- Erol Kaya
5- Vedat Demiröz
6- Ravza Kavakcı Kan
7- Osman Boyraz
8- İsmet Uçma
9- Mihrimah Belma Satır
10- Ahmet Berat Çonkar
11- Hulusi Şentürk
12- Müşerref Pervin Tuba Durgut
13- Eyüp Özsoy
14- Serkan Bayram
15- Fatih Süleyman Denizolgun

AK Parti 2. Bölge:

1- Süleyman Soylu
2- Fatma Betül Sayan Kaya
3- Volkan Bozkır
4- Abdullah Güler
5- Hasan Turan
6- Serap Yaşar
7- Aziz Babuşcu
8- Hoş Ünal
9- Canan Kalsın
10- Ahmet Hamdi Çamlı
11- Markar Eseyan
12- Mustafa Demir
13- İffet Polat

AK Parti 3. bölge:

1- Numan Kurtulmuş
2- Mehmet Muş
3- Akif Çağatay Kılıç
4- Mehmet Doğan Kubat
5- Tülay Kaynarca
6- Halis Dalkılıç
7- Emine Sare Aydın Yılmaz
8- Nevzat Şatıroğlu
9- Zafer Sırakaya
10- Rümeysa Kadak
11- Ahmet Mücahit Arınç
12- Mustafa Yeneroğlu
13- Erkan Kandemir
14- Şamil Ayrım
15- Alaz Dedegil

İYİ Parti’den 17 isim, 11 vilayette CHP listesinden seçime girdi. Bu isimlerden yalnızca İstanbul 1. Bölge 6. Alelade Namzet gösterilen Ahmet Ersagun Yücel Milletvekili seçildi. Böylelikle UYGUN Parti’nin Milletvekili sayısı 44’ten 45’e yükseliyor.

Gelecek Partisi’nden 19 isim, 14 vilayette CHP listesinden seçime girdi. Bunlardan 10 Namzet Meclise girdi. Ankara’dan Mustafa Nedim Yamalı, Antalya’dan Serap Yazıcı Özbudun, Bursa’dan Cemalettin Kani Torun, Denizli’den Gökyüzü Silkin Ün, İstanbul’dan Selim Temurci, İsa Mesih Şahin, Doğan Demir, İzmir’den Mustafa Bilici, Konya’dan Hasan Ekici, Muğla’dan Selçuk Özdağ Milletvekili seçildi.

CHP listesinden seçime giren Türkiye Değişim Partisi (TDH) genel Lideri Mustafa Sarıgül, Erzincan’dan Milletvekili oldu. Sarıgül’ün CHP’de kalıp kalmayacağı önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir