Bebekleri ayakta sallamak zararlı mı? Ayakta sallama alışkanlığı nasıl bırakılır?

Beslenme, Genel, Sağlık May 16, 2023 Yorum Yok

Bebeklerde uyutma metodu olarak anneler tarafından sıklıkla tercih edilen sallayarak uyutma, kalıcı hasarlara neden olabilir! Pekala bebekleri ayakta uyutma alışkanlığı nasıl bıraktırılır? Bebekleri ayakta uyutmanın ziyanları neler? Sarsılmış bebek sendromu nedir? Sarsılmış bebek sendromu belirtileri nelerdir? Ağlayan bebeği sakinleştirme metotları:

Geçmiş periyotlardan günümüze kadar uygulanmaya devam eden ayakta uyutma usulü, birçok annenin bebeklerinin uyuması için tercih ettiği bir uyutma formudur. Bilhassa de ağlama krizine giren ya da huysuzluk yapan bebekleri ayakta sallayarak sakinleştirmeye çalışan anneler, anlık olarak bebeklerini susturmayı başarsa da bunun bebekler için ziyanlı olup olmadığını bilemeyebilir. Ağlayan bebeğini susturmak için ayağında sallayarak uyutmaya çalışan ebeveynler, her ne kadar Biçare kalarak bu tekniğe başvursa da farkında olmadan bebeklerini riske atabilmektedir. Sabit bir noktaya gözünü diken bebek, sallanma esnasında sersemleşerek uyumaya başlar. Bebeğin ağlama seslerinin dinmemesi üzerine sallama şiddeti bir yerden bir yere savrulurcasına daha da artar. Bu da bebeklerde beyin kanamaları üzere kalıcı beyin hasarları ile sonuçlanabilir. Pekala bebekleri ayakta sallamaktan nasıl vazgeçirilebilir? Bebekleri ayakta sallamanın ziyanları neler? Bebekleri ayakta sallama sonucunda oluşan sarsılmış bebek sendromu nedir? Ayakta sallayarak uyutma ile ilgili bilinmesi gerekenler…

BEBEKLERİ AYAKTA SALLAYARAK UYUTMAKTAN NASIL VAZGEÇİRİLİR?

Bebekleri ayakta sallamak ziyanlı mı? Ayakta sallayarak uyutma yöntemi

Beşikte örtünün ya da battaniyenin içine konularak uyutulmaya çalışan bebeklerde uyku süreci işe yarıyor olsa da bu durum bebeğin sağlıklı bir formda uyuduğunun göstergesi olmaz. Birkaç defa tıpkı halde uyutulan bebekte bağımlılık yapan bu uyutma sistemi, kısa vakitten sonra size zorluk çıkarabilir. Müsait olmayan şartlarda bebeğinizi her Vakit ayakta sallamanız Muhtemel olamayacağı için sorunlu olacaktır. Bu alışkanlığın ilerlemesi bebeğin ileri ki yaşlarına kadar sürdüğü Vakit çocukluk periyodundaki 5 ıslak civarında bile hala ayakta sallanarak uyuyan çocuklara rastlanılabilir.

Bebekleri ayakta sallamak ziyanlı mı?

Öncelikle bebeğinizin sakinleşmesini sağlamalı daha sonradan yavaşça ayakta sallama alışkanlığını kesmeye çalışmalısınız. Peki bebeğinizi nasıl sakinleştireceğinizi biliyor muydunuz? İşte bebeklerde sakinleştirmeye yarayan kimi tavsiye usuller…

AĞLAYAN BEBEK NASIL SUSTURULUR? BEBEKLERDE SAKİNLEŞTİRME SİSTEMLERİ NELER?

Ağlayan bebekleri sakinleştirme yöntemleri

Anne ve babaların bebekleriyle ilgili en Fazla problem çektiği devirlerden biri de 18 ay- 2 ıslak periyodudur. Olağanda sessiz ve sakin olan bir bebek bile bu süreç içerisinden bir anda nedensiz bir formda ağlama krizlerine girebiliyor. Lakin, bu krizleri hakikat usulleri uygulayarak atlatmak mümkün.Peki bu formüller neler?

Kundaklama: Gevşek ve bol bir battaniye yardımıyla başını kapatarak, kalça ekleminin kıvrılmasıyla yapılan kundaklama. (Yarı kundak tavsiye edilir)

Side: Yan yatış yahut sırt üstü durumda uyutmak.

Sııss sesi: Bebeğin kulağına sıııs sesi çıkarma.

Emme: Emzik ya da parmak emmesi.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Şenay Yılmaz, bebeklerin uyku nizamının sağlanması için birtakım tavsiyelerde bulundu.

-Sabahleyin sık sık kucağınıza alarak Hariç dünyanın farklılıklarını algılamasına Yardımcı olun.

-Gün içerisinde Muhtemel olduğunca bebeğinizi uyanık tutmaya çalışın.

-Ağız ve burun hareketlerine bakarak uykuya dalıp dalmadığını anlayabilirsiniz.

-Uyutmadan Evvel ılık bir banyo yaptırın.

bebekleri ayakta sallamak ziyanlı mı?

-Ağlayarak uykudan uyandığı Vakit yumuşak bir ses tonunda konuşarak, sakinleştirin ve tekrar uyumasını sağlayın.

-Bebeğinizin uyuyacağı odanın karanlık olmasına ve kapının hafif Aleni olmasına dikkat edin.

-Bebeğinizi uyutmadan Evvel ninni ya da müzik mırıldamak daha süratli uyumasını sağlar.

-Uyku saatlerinden ödün vermeyin. Her gün tıpkı saatte uyuyup birebir saatte uyanmasını sağlayın.

Bebeğinizin sakin kalmasını sağladıktan sonra sallama alışkanlığından vazgeçirmek için uyumama nedenini anlamaya çalışmalısınız. Bilhassa birinci aylarda bebeklerde kolik sorunundan Dolayı uyuyamazlar ve ağlarlar. Bunun haricinde ateş, soğuk algınlığı, uyku ortamındaki çok sıcaklıklar bebeklerin uykuya geçişini zorlaştırır. Bebeğiniz için Ülkü uyku ortamını sağlarken uyku rutinlerini de geliştirmelisiniz.

Bunlar sağlandığında rastgele bir sıhhat sorunu yoksa bebeğinizin kendi kendine uyumasını ve uyandığında kendini huzurlu hissetmesini sağlayabilirsiniz.

SARSILMIŞ BEBEK SENDROMU NEDİR? SARSILMIŞ BEBEK SENDROMU NASIL ANLAŞILIR, BELİRTİLERİ NELER?

sarsılmış bebek sendromu nedir? Sarsılmış bebek sendromu belirtileri

‘Whiplash sallama sendromu’ olarak da nitelendirilen sarsılmış bebek sendromu, bebeği şiddetle ve zorla sallama sonucunda oluşan Fazla Önemli beyin hasarıdır. Beyin gelişimi tamamlanmayan bebekler sallandıkları Vakit beyinleri kafatasına çarpabilir. Bu da beyinde morarma kanama ve şişme üzere belirtileri beraberinde getirebilir. Bilhassa 2 ıslak altında görülen bu sendrom 5 yaşa kadar sürebilir. Sarsılmış bebek sendromunun birden fazla, bebeklerin en Fazla ağlamaya yatkın olduğu 6 ila 8 haftalık devirde ortaya çıkar. 

SARSILMIŞ BEBEK SENDROMU BELİRTİLERİ:

– Uyanık kalma güçlüğü

– gövde titremeleri

– soluk darlığı

– Az yemek

– Kusma

– Renksiz cilt

– Nöbetler

– Koma

– Felç

– Kalıcı görme kaybı (kısmi ya da tam)

– İşitme kaybı

– Zihinsel engeller

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir