İsotrexin Jel Nedir? Ne İşe Yarar? İsotrexin Fiyat

Güzellik, Sağlık, Yaşam Tarzı Eyl 18, 2022 Yorum Yok

İsotrexin Jel Nedir? Ne İşe Yarar? İsotrexin Fiyat bilgileri hakkında bilmeniz gerekenleri bu başlık altında sizin için düzenledik. İsotrexin jeli kullanmaya başlamadan önce ilaç hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Genç, yaşlı, kadın, erkek farketmeksizin dünya genelinden en çok karşılaşılan ve en sinir bozucu cilt problemi nedir diye sorulsa birçok kişinin aklına tek bir kelime gelir. Tabiki sivilce! Sivilceler ilerleyen yaşlarda yakamızı bıraksa da ergenlik dönemindeki gençler için fiziksel etkilerinin yanında psikolojik etkiler de yaratabilmektedir. Ergenlik döneminde yaşanan ani hormonal değişimler ve hormonal düzensizlikler sivilceleri yalnızca bir cilt problemi olmaktan çıkartıp adeta bir kabusa dönüştürebiliyor. Özellikle yüzde oluşan sivilceler estetik kaygıların yanısıra özgüven problemlerine ve buna bağlı olarak psikolojik sorunlara sebep olabiliyor.

Sivilce sorununun bu denli yaygın bir problem olması sebebiyle piyasadaki talebi karşılama amaçlı ilaç firmaları tarafından bir çok ilaç piyasaya sunulmakta. Pratik kullanımı ve sonuç alma süresinin kısa olması nedeniyle sivilcelere karşı sıklıkla bu ilaçlar kullanılmaktadır. Her ne kadar sivilce karşıtı doğal kürler kullanılabilse de gerek malzeme tedariği gerekse uygulama zorluğu ve sürecin uzun sürmesi nedeniyle pek tercih edilmemektedir. Eczanelerde sivilce odaklı birçok ürün satışa sunulsa da bu yazımızda inceleyeceğimiz ilaç İsotrexin jel. İsotrexin jel fiyat olarak uygun bir ürün olmasıyla sıklıkla tercih edilmektedir.

İsotrexin Jel Nedir?

Özellikle sivilce sorunuyla başa çıkmakta kullanılan uçucu özellikte ve kokusu hafif olan  şeffaf bir jeldir. İltihaplı , iltihapsız sivilcelerde, ergenlik sivilcelerinde (akne vulgaris) tedavi amacıyla kullanılan ve kullanıcılardan olumlu yorumlar alan isotrexin jel antibiyotik sınıfından bir ilaçtır. Cilt üzerindeki sivilcelere sebep olan bakterileri öldürerek çoğalmalarını önler. Böylece yüzünüzdeki sivilceleri kurutarak yok eder ve yeni sivilce oluşumunun engellenmesine yardım eder. Sürüldüğünde genellikle cildin üst katmanını soyduğundan sivilce kremi olarak bilinmesinin yanında cilt soyucu krem olarak da bilinmektedir. İrlanda menşeili ilaç ülkemizde 30 gramlık alümünyum tüplerde satılmaktadır.

İzotrexin jel içeriğinde iki etken madde içerir; A vitamini formlarından olan izotretinoin ve bir antibiyotik olan eritromisin.

İlaç cilde uygulandığında içeriğindeki etken maddelerden olan izotretinoinin cildin yüzeyindeki hücreleri rahatlatarak gevşettiği düşünülmektedir. Gözeneklerin açılmasına yardımcı olurak cildin yağ üretiminin normal bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca cildin dış katmanında doğal olarak dökülmeye yardımcı olarak cilt hücrelerinin yenilenme hızını da arttırır. Böylelikle dolaylı yoldan siyah noktalarla savaşarak cilt lekelerinin de azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki iltihabın azalmasını da sağlar.

Diğer bir etken maddesi olan Eritromisin, akneye sebep olan bakterilerle savaşır. Bu bakteriler ciltteki yağ bezlerinden üretilen sebum (yağ) ile beslenirler. Bu bakteriler ürettikleri atıklarla yağ bezlerini tahriş ederek iltihaplanmalara ve lekelere neden olur.  Bakterilerin çoğalmasını kontrol eden eritromisin, yağ bezlerindeki iltihabı kontrol altına alır ve cildin iyileşmesini sağlar. İsotrexin fiyat olarak da ortalama bir değere sahiptir.

İsotrexin Ne İşe Yarar?

Daha önce bir kısım etkilerinden bahsettiğimiz jelin faydaları şu şekildedir;

 • Bakterilerin ciltte çoğalmasını engelleyerek yaygınlaşmasını önler.
 • Bakterilerden kaynaklı iltihaba sebep olan kimyasalları azaltır.
 • Derideki iltihaptan kaynaklı sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Ciltteki yağı temizleyerek ve derideki kir oranını azaltır.
 • Cilt üzerindeki soyucu etkisi sayesinde ölü deriyi soyar ve canlı deriyi ortaya çıkarırak cildi yeniler.
 • Ciltteki pürüzleri gidererek canlı ve parlak cilt yüzeyi oluşturur.
 • Aknenin sebebi olan bakteri akne vulgarisi öldürür.
 • Sivilce şiddetinin hafif veya orta olmasına bakmaksızın sivilce tedavisinde olumlu etkilere sahiptir.

Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kullanmaya karar vermeden önce bilmeniz gerekenler;

 • Yanıcı özellik gösterdiğinden herhangi bir ateş ve ısı kaynağı yanında kullanılmamalıdır. Sigara kullanıyorsanız sigaranızdan uzak tutmanızda fayda var.
 • Kullanmaya başlamadan önce içerisindeki etken maddelere karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenin. Alerjiniz varsa kullanmayın.
 • Kullanmaya yeni başladığınızda cildinizde sıcaklık hissi, acıma ve yanma hissi oluşabilir. Bunda korkulacak bir durum yoktur. Doğru kullanımlarda, genelde ciltte güneş yanığına benzer hafif kızarmalar yapabilir ancak zamanla bu etkileri azalır.
 • Kullandıktan sonra cildinizde ciddi bir tahriş görürseniz kullanımı azaltın. Geçmediği takdirde doktorunuza danışın.
 • Cildinizin UV ışığına duyarlılığında artışa sebep olabilir. Uyguladıktan sonra cildinizi kıyafetlerinizle ya da güneş koruyucu kremle koruyun. Kesinlikle güneşlenmeyin.
 • Egzamanız varsa kesinlikle kullanmayın.
 • Boyun bölgesi gibi cildinizin hassas bölgelerinde kullanmanız önerilmez.
 • 12 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez.
 • Hamile ve emziren kadınlarda kullanımı önerilmez.

Yukarıda belirtilen veya belirtilmeyen tüm durumlar için doktorunuza danışarak daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

İsotrexin Jel Nasıl Kullanılır?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız, doktorunuzun verdiği talimatların dışına çıkmayınız. İlacın aşırı doz kullanımından sakının. Doz aşımı süreci hızlandırmayacağı gibi aksine yan etkilerin görülme riskini artırır.

 • Doktorunuz aksi bir tedavi programı hazırlamadığı sürece isotrexin gece yatmadan önce ve gündüz olmak üzere günde 2 kez kullanılır.
 • Uygulamaya başlamadan önce uygulanacak bölge ılık suyla yıkanarak kirlerden arındırılır ve kurulanır.
 • Yaklaşık nohut büyüklüğündeki jel masaj yaparak yüze yedirilir. Uygulama yapılırken nazik olmaya özen gösterin.
 • Kremi uygularken koruyucu eldiven takmanızda fayda var. Çıplak elle uyguladıysanız işiniz bitince ellerinizi yıkamayı unutmayın.
 • Ağız içinde kullanılmamalıdır. Ağız ve göz çevresine uygularken dikkatli olunmalı. Göze temas etmesi halinde gözünüzü bol su ile yıkayın.
 • İsotrexin sivilce jeli ile tedavisi süresi düzenli kullanımda 6 ila 8 hafta arasında değişmektedir.
 • Sabah ve yatmadan önce olmak üzere günde 2 defa kullanmanız yeterli olacaktır.

İsotrexin Jel Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da yan etkiler kişiden kişiye değişebilir. Yan etkilerinin biliniyor olması sizde de ortaya çıkacağı anlamına gelmez. İlacın olası yan etkileri;

 • Uygulama yerinde ciltte tahriş, soyulma ve pullanma,
 • Ciltte batma hissi, yanma, kızarıklık, hassasiyet, kuruluk, kaşıntı veya soyulma,
 • Ciltte güneş ışığına karşı duyarlılıkta artış,
 • Cilt oluşan renk değişiklikleri,
 • Karında ağrı ve bağırsak fonksiyonlarında düzensizlik sonucu ishal durumu,
 • Kızarıklık,yanma durumu,kaşınma hissi
 • Boğaz, yüz ve dudak bölgelerinde şişiklikler.

İsotrexin Jel Fiyatı

İsotrexin Jel Fiyat olarak da cebinizi zorlamayacak bir değere sahiptir.

İsotrexin Jel Fiyat 22 şubat 2019 itibariyle yaklaşık 21 tl’dir.

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş

Geri Ödeme Kodu A09297
Satış Fiyatı 20.69 TL [ 22 Şubat 2019 ]
Önceki Satış Fiyatı 20.69 TL [ 19 Şubat 2019 ]
Original / Jenerik Original İlaç
Reçete Durumu Normal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu 8699522348916
Etkin Madde Isotretinoin + Eritromisin
ATC Kodu D10AD54

Sıkça Sorulan Sorular

İlaç hakkında kullanıcıların sıklıkla sorduğu soruları sizin için tek başlık altına topladık. Muhtemelen sizin de kafanızda oluşan soru işaretlerinden bazılarına yanıt bulacağınız sorular ve cevapları şu şekildedir;

 • Gözeneklere herhangi bir faydası var mı?İsotrexin jel cildin üst tabakasının soyulmasını sağlar ve cildin kendini yenileme mekanizmasını harekete geçirir. Cildin üst tabakasının soyulmasıyla ciltteki ölü tabaka atılarak siyah noktaların oluştuğu gözenekler açılır. Cildinizin nefes almasını ve daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Gözeneklere gözle görülür bir fayda sağlar.
 • Sivilce lekelerine karşı etkili midir?Cilt soyucu bir krem olduğu için cildin yıpranan tabakasının yenilenmesini sağlar. Cildin yüzeyinde oluşan sivilceler genellikle bu yüzeyde iz bırakacağından cildin üst tabakasının soyulmasıyla sivilce lekelerinin geçmesine büyük katkı sağlar.Uygulandıktan sonra yüzde ne kadar durmalı?Daha önce günde 2 kere kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Sabah sürdüğünüzde cildinizin jeli emmesi için yeterli süre beklemeniz gerekmektedir. Cilt, kremi emdikten yaklaşık 2 saatsonra cildinizi temizleyebilirsiniz. akşam yatmadan önceki kullanımlarda ise sürdükten sonra yıkamadan yatın. Yüzünüzde sabaha kadar kaldıktan sonra sabah uyandığınızda ilk iş yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

İsotrexin Jel nasıl temizlenmelidir?

Cildinizden temizlemek için herhangi özel bir yönteme ihtiyaç yoktur. Alkol içermeyen herhangi bir temizleyici ile de yüzünüzü temizleyebileceğiniz gibi maliyet açısından ılık suyla temizlemenizi tavsiye ederiz.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir