İlber Ortaylı’nın yetiştirme yurtlarıyla ilgili söylediklerine YADER’den basın açıklaması!

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 28, 2023 Yorum Yok

Geçtiğimiz günlerde Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Baş TV’nin Youtube kanalındaki ‘Cahille Sohbeti Kestim’ programında zelzelede sağ olarak kurtarılan çocuklar hakkında konuştu. Ortaylı’nın “Çok kısa vakitte esirgeyici ailelerin yahut direkt doğruya evlat edinenlerin tespit edilmesi gerekiyor.” kelamları üzerine zelzele bölgelerindeki çocuklara ait Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığın bilgileri gündeme geldi.

Youtube’da yayınlanan ‘Cahille Sohbeti Kestim’ programında depremzede bebek ve çocuklarla ilgili konuşan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın açıklamaları gündem oldu. Refakatsiz bebeklerin çocuk yurtlarında bulunmasına karşı olduğunu belirten Ortaylı, “Çok kısa vakitte esirgeyici ailelerin yahut direkt doğruya evlat edinenlerin tespit edilmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı. Bunun üzerine, YADER genel Lideri Salih Çetin, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın datalarını hatırlattı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı

AİLE VE TOPLUMSAL HİZMETLER BAKANLIĞI’NIN VERİLERİ

1.901 Kayıtlı Refakatsiz Çocuğun(26.02.2023 tarihi itibariyle):

1.465 Aileye Teslim Edilen Çocuk,   331 Hastanede Takip Edilen Çocuk,
105 kurum Bakımına Alınan Çocuk.
Kimlik datalarına nazaran ise 1.819 Kimliği Bilinen Çocuk, 82 Kimliği Bilinmeyen Çocuk olarak kayıtlarda mevcuttur.

Deprem sonrası ASH Bakanlığına kollayıcı aile başvurusu yaklaşık 320 bine yaklaşmıştır. Hali hazırda Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı kuruluşlarda (Çocuk Esirgeme Kurumu-Yetiştirme Yurdu olarak bilinen) yaklaşık 14 bine yakın çocuk devletin müdafaası altındadır.

koruyucu ailelerin unvanları dikkate alınıyor

KORUYUCU AİLELERİN UNVANLARI DİKKATE ALINIYOR!

YADER genel Lideri Salih Çetin, Prof. Dr. Ortaylı’nın kelamları üzerine, bahse ait aydınlatıcı açıklamalarda bulundu. 14 bine yakın çocuğun devlet muhafazasında kaldığını ve bu çocukların muhafaza altında iken seçtikleri mesleksel tahsillerine nazaran yetişerek ayrıldıktan sonra Öğretmen, Toplumsal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Tabip, Avukat, Kaymakam, Vali, Mühendis, Sanatçı, Atlet vs. unvanlarda topluma hizmet ettikleri dikkate alındığını belirtti.

Çocukların devlet denetiminde bütün muhtaçlıklarının sağlandığını da belirten Çetin, “Ülkemizde her alanda herkesin Laf söyleme hakkına saygılı olduğumuzun bilinmesinin yanında Özellikle Türlü nedenlerle aile ortamından, sevgi ve şefkatten mahrum bırakılan çocuklar devlete emanet edilerek Yetiştirme Yurtlarında (şu Lahza villa tipi meskenlerde kalmaktadırlar.) Kalan çocukların ali menfaatleri düşünüldüğünde devlet muhafazasındaki çocuklarla ilgili açıklamaların daha Fazla Toplumsal Hizmet Uzmanları, Psikologlar, ilgili STK’lar ve en Natürel olarak çocuk alanında faaliyetlerde bulunan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca yapılması en doğalıdır.” dedi.

YADER genel Lideri Salih Çetin

Çetin, açıklamasında şu tabirlere de yer verdi:

“Korunmaya gereksinimi olan çocuklar, Çocuk Esirgeme Kurumu (Yetiştirme Yurdu) olarak bilinen devletin muhafazası altında ve alanında uzmanlarca devletimizin şefkatinde sıcak bir yuva ortamında bütün muhtaçlıkları sağlanarak bedensel, ruhsal ve toplumsal her türlü gelişim gereksinimleri sağlanarak hayatlarını sürdürecek biçimde yarınlarını en güzel kazanmak için devletin imkanlarıyla yetişmektedirler.”

“…GÖRÜLMEYEN EKSİKLİKLER VARSA SAYIN ORTAYLI’DAN BİLDİRMESİNİ RİCA EDERİZ”

Çetin ayrıyeten, “Hepimizin üzgün olduğu bu süreçte kederimize hüzün katmak yerine bizlerce de hisli olarak takip edilen, bahsedilen yerlerle ilgili görülmeyen eksiklikler varsa Sayın Ortaylı tarafından bildirilmeli yoksa da devlet müdafaasında yetişenlerin kaldığı yerlerle ilgili yapılan Olumsuz açıklamalara dikkat edilmeli ve bir İzah yapılacağı Vakit devlet muhafazasında yetişenlerin kaldığı bütün yerleri töhmet altında bırakacak yahut bu kardeşlerimize toplumda Olumsuz nazar açısı sergileyecek açıklamalardan katiyen Irak durulması en Değerli talebimizdir.” diyerek kamuoyuna hürmetlerini iletti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir