saglikdunyam.net | Sağlıklı Yaşam Detayları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İdrar Kaçırmadan Utanmayın

İdrar Kaçırmadan Utanmayın

admin admin -
63 0

Kadınlarda çeşitli sebeplerle ortaya çıkan idrar kaçırma utanılacak bir rahatsızlık değildir. Zaman içinde yaşanan dönemler kadınlarda idrar kaçırmanın görülmesine neden olur. Menopoz, çok doğum yapmak ya da kilo alıp vermek idrar kaçırma nedenleri arasında sayılmaktadır.

Bu durum her yaşta kadında meydana gelebilir. Bu durum hayat kalitesini ve kişilerin sosyal ilişkilerini bozabilir. Kişiler bu nedenle sorun yaşayabilir, iş hayatı ciddi anlamda sıkıntıya düşebilir. Kronik hale gelen öksürükler ve sigara kullanımı da idrar kaçırmaya neden olmaktadır. İdrar kaçırmanın tek nedenleri bunlar da değildir.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri 

İdrar kaçırma her ne kadar doğum ya da yaşlılıkla bağdaştırılsa da her yaşta görülebilmektedir. İdrar kaçırmayı geçirecek ameliyatlar ve ilaçlar da tıbbın imkanları dahilinde bulunmaktadır.

İdrar kaçıran insanlar kendilerinde eksik olduğunu düşünerek bu durumlarından kimseye bahsetmemekte ve bunun ayıp karşılanacağı düşüncesiyle yaşadıkları sorunu kendilerine saklamaktadırlar. Oysa kişiler istem dışı idrar kaçırırlar. Bu bile başlı başına bu durumun fiziksel bir rahatsızlık olduğunu ortaya koyuyor.

İdrar kaçırma utanılacak bir durum değil, tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir