Histemektedirektomi Rahim Alınması Nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlık Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Ne olarak yapılabildiğine gelecek olursak karın ve vajinal yollardan değişik bölgelerde yapılabilir. Bu değişikliklerin sebebine gelirsek kişinin rahatsızlığının durumuna, belirleme edilmekte olan bulgulara ve hekimlere göre değişmekle ile aşırı daha detaylı olarak de farkları öğrenebilirsiniz.

Uterusun, rahim karından açılan bir kesi yolu ile bütününün çıkarılmasıdır. Bu kesinin de biçimi yatay ve dikey biçimlerde olabilir. Fakat iyileşme vakti olabildiğince uzun olabilir ve bu tekniğin üstünlükleri bulunmuş olduğu üzere bazı noktaların olduğu da söylenilebilmektedir. Doktorun bu teknik ile rahim ve bazı iç organlar üstünde yer alan değerlendirmesi aşırı daha net olabilir. Özellikle belirtmek gerekirse büyük urlarda, kanser teşhislerinde bu teknik aşırı etkilidir.

Vaginal Histemektedirektomi Yöntemi

Vaginal histemektedirektomi tekniğinde ise herhangi bir kesim, cerrahi müdahale yapılmaktadır. Kesi prosedürü vajina içinde gerçekleşmektedir ve karından yapılmakta olan kesi beraberinde iyileşme süreci aşırı daha kısa şekilde bilinir.

Cerrahi müdahalenin tamamını ya da bir kısmını da laparaskop denilmekte olan bir alet ile yapıldığı bu tekniğe verilmiş olan isimdir. Bu alet ışıklı, mercekli bir siste oluşur. Bunlara ek olarak olabildiğince ince bir yapıya sahiptir. Küçük bir kesi ile karın bölgesi açılır ve sonra ise açılan kastetmekte olan içeriye doğru sokulmaktadır. Karın içerisinden sokulmakta olan laparaskop alımış onan görüntüyü ekrana yansıtmaktadır. Bu sayede hekim aşırı daha detaylı olarak bilgileri görebilmekte ve inceleyebilmektedir. Laparoskopik histemektedirektomi ameliyatları değişik tekniklere göre olabildiğince uzun sürmektedir ama iyileşme vakti de açılan kesinin boyu beraberinde kıyaslandığı takdir de olabildiğince kısa sürmektedir.

Kesit İzleri Kalmıyor

Vaginal histemektedirektomi bu anlamda oldukça iyi bir teknik şekilde kullanılmaktadır. Sebebine gelecek olursak karın kısmında herhangi bir çeşit kesi izinin kalmaması ve iyileşme sürecinin de aşırı kısa bulunması gösterilmektedir. Bu anlamda her tekniğinde kendine göre çeşitli üstünlükleri olduğu benzeri bulgular da burada oldukça belirleyici bir etkendir. Bunun yanı sıra ameliyatı gerçekleştirecek olan hekimin deneyimi hangi teknik de aşırı daha çok ise uygulanacak tekniğin belirlenmesinde etkili de olabilir. Şartların daha makul bulunması anında da laparoskopik tekniğinde oldukça etkili olduğunu belirtmekte yarar bulunmaktadır.

Ameliyatın risklerine gelecek olursak enfeksiyon, anestezik sorunlar, ameliyat anından sonra kanama, akciğer de pıhtılaşma benzeri riskleri bulunmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir