Her 5 Kadından Biri İdrar Kaçırıyor

Sağlık Ağu 18, 2022 Yorum Yok

İdrar kaçırma Türkiye’de her 5 kadından birinin yaşadığı ciddi ve rahatsız edici bir sağlık sorunudur.

Türk Ürojinekolojik ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, Türkiye’de her 5 kadından birinin idrar kaçırma sorunu yaşadığını ve ayrıca kadınların durumlarından dolayı utandıklarını ve bu nedenle de tıbbi yardım almaktan kaçındıklarını dile getirdi.

Halk arasında “Yaşlanınca idrar kaçırma oluyor.”, “Tedavi olunuyor ama faydasız” gibi yanlış kanılar bulunduğunu vurgulayan profesör, “Yarım saat süren ameliyat ile bu rahatsızlıktan kurtulmak kolay” dedi.

İdar Kaçırmak Neden Olur

Rahatsızlıklarını söylemekten utandıkları için kadınların yıllarca bu rahatsızlıkla yaşadığını dile getiren uzman “Mesane boynuna ya da idrar yoluna yama ameliyatları ile kısa sürede etkili bir şekilde rahatsızlık tedavi edilebiliyor. Bu bir avantajdır. Vatandaşlarımız bunu iyi bilmelidir.” şeklinde konuştu.

Kadınlar hangi tutum ve davranışlar nedeniyle yardım almaktan çekiniyor ve hastalığın tedavi sürecini uzatıyor?

– Çevre baskısı

– Bu durumun hastalık olmadığı düşüncesi

– Mutaassıplık

– Utanma

– ‘Bu bende olmaz, daha gencim’ mantığı

Türkiye’de ki İdrar kaçıran nüfusun sadece % 7’si doktora başvurarak tedavi oluyor. Kadınlarda ruhsal sorunlara ve depresyona yol açan bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde cilt enfeksiyonlarına ve böbrek iltihaparına neden oluyor. Yaşam kalitesi düşen kadın hem ruhsal hem de ailevi sorunlar yaşıyor. Basit bir tedaviyle rahatsızlığından kurtulacak kadın belli toplumsal yargılar nedeniyle hem tedavi sürecini uzatmakta hem de kendini ruhsal sorunların ortasına atmaktadır. Ameliyat edilen kadınların çoğu yıllarca boşuna bu sıkıntıyı çektiklerini dile getiriyor.

İdrar kaçırmaya neden olan rahim sarkmaları ameliyat ile tedavi edilebiliyor. Her  100 kadından 15’inde görülebilen rahim sarkması hayatınızı ve günlük işlevinizi daha da aksatmadan doktora başvurun.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir