Havana nerede? Havana’da gezilecek yerler nerelerdir? Havana’da nereye gidilir?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 06, 2023 Yorum Yok

Seyahat planlarınızı oluştururken Latin Amerika’nın en hoş kentlerinden biri olan Havana’yı es geçmeyin. Muazzam hoşluktaki sokakları ve enerjik yapısıyla masalsı bir dünyanın kapılarını aralayan Havana hakkında merak edilen bütün ayrıntıları sizler için Biricik tek açıkladık. İşte merak edilen bütün soruların cevabı haberimizde…

Mayıs ayıyla birlikte yaz mevsimine adım adım yaklaşırken birçok şahıs tatil planları için araştırma yapmaya başladı bile. Şayet alışılmışın dışında hayatlara mesken sahipliği yapan rengarenk bir atmosferi solumak isterseniz tarihi yapıları, kültürel ögeleri ve nostaljik otomobilleri ile ön plana çıkan Küba’yı es geçmeyin derim. Bilhassa hareketli müzik ve danslarıyla yüzleri her Vakit gülen insanların anne vatanı olan Küba’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında elbette başşehir Havana yer alıyor. Her sokağına yapışmış geçmişin izleriyle adeta dev bir Aleni hava müzesini andıran Havana’yı gelin Bir arada adım adım keşfe çıkalım.

HAVANA NEREDE?

2,2 milyon nüfusuyla hem Küba’nın hem de Karayiplerin en Aka kenti olan Havana, eski ve yeninin harika sentezini ziyaretçilerine sunuyor. Küba’nın sanatsal, tarihi, ekonomik ve politik merkezi niteliğinde olan bu kenti Özel kılan en Değerli şey ise insanları ve sokakları.

Küba

HAVANA’DA GEZİLECEK YERLER

Havana’ya adım attığınızda güya renkli bir güneş gözlüğü takmış üzere hissedeceksiniz. Fotoğraf çekmeye doyamayacağınız bu eşsiz kentte kesinlikle görmeniz gereken yerler ise şu biçimde:

  • La Habana Vieja
  • El Macelon
  • Morro Kalesi
  • Ernest Hemingway’in Evi
  • Plaza De La Catedral
  • Santa Maria Plajı

LA HABANA VİEJA (ESKİ HAVANA)

1982 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren Eski Havana Özgün ismiyle “La Habana Veija”, rengârenk balkonlu meskenleri ve dar sokakları ile dikkat çekmektedir. Geçmişin izlerini yüreğinde taşıyan Eski Havana, İspanya’nın inşa ettiği neo-klasik mimariyi içinde barındırmaktadır. Eski Havana, tıpkı vakitte 16. Yüzyılda İspanyolların kullandığı birinci limandır.

La Habana Vieja

EL MACELON

Eski Havana bölgesinde yer Meydan Havana Limanı’ndan başlayarak Vedado bölgesine kadar uzanan El Macelon, kesinlikle görülmesi gereken yerler ortasındadır. Kordon boyunca yerli halkın akşamları sohbet edip dinlendiği bu yerde siz de akşamlarınızı keyiflendirebilirsiniz.

El Macelon

MORRO KALESİ

Havana körfezinin girişini muhafaza niteliğinde inşa edilen Morro Kalesi, İtalyan mühendis Battista Antonelli tarafından yapılmıştır. Bölgedeki en eski kale olan El Morro, Havana kentinin göz Müşteri görünümünü ayaklarınızın altına seriyor. Kale 17. Yüzyılda inşa edilmiştir ve geçmişin izlerini hala taşımaktadır. Morro Kalesi, yüzyıllar boyunca işgal gemilerine ateş eden eski topların birçoğunu günümüzde de koruma etmektedir. Tıpkı vakitte her akşam kaleden bir top ateşlenmektedir. Şayet burayı ziyaret ederseniz; kalenin altında yer Meydan restoranda lezzetli bir Yemek yiyerek görünümün tadını çıkarabilirsiniz.

Morro Kalesi

ERNEST HEMİNGWAY’İN EVİ

Dünyaca Ünlü muharrir ve gazeteci Ernest Hemingway, tam bir Küba aşığıydı. “Çanlar Kimin İçin Çalıyor”, “Yaşlı Adam ve Deniz”, “Güneş de Doğar” gibi yapıtlarla isminden Laf ettiren Hemingway’in Küba’da yer Meydan Çiftlik Meskeni, bir müzeye çevrilmiş. Bilhassa yazın tutkunları, Havana’ya 11 kilometre uzaklıktaki bir zirve üzerinde yer Meydan meskeni kesinlikle ziyaret etmeli.

Ernest Hemingwayin evi

PLAZA DE LA CATEDRAL

Eski Havana’da yer Meydan beş anne meydandan biri olan Katedral Meydanı, Havana’da gezilmesi gereken yerler listesinde kesinlikle yer almalı. Burada yer Meydan Havana Katedrali, 18. Yüzyıl barok mimarisinin izlerini üzerinde taşımaktadır. Asimetrik kuleleriyle görsel bir şölen şekillendiren katedrale hayran olacaksınız.

Plaza De La Catedral

SANTA MARİA PLAJI

Havana’yı baştan aşağı gezdikten sonra bembeyaz kumları ve masmavi okyanusuyla sizlere huzurun kapısını aralayacak Santa Maria Plajına kesinlikle uğramalısınız. Havana Vieja’dan 20 dakika uzaklıkta bulunan plaj, güneşin altında dinlenmek için olağanüstü bir seçenek olacaktır.

Santa Maria Plajı

NOSTALJİK BİR SEYAHATE ÇIKIN

Eğer Havana’ya yolunuz düşerse üstü Aleni bir klasik otomobille turlamadan dönmeyin derim! Zevkinize Müsait bir otomobil kiralayarak kenti gezme imkânını elde edebilirsiniz. Eski Havana’dan başlayan cinsinizi Ünlü Kıyı yolu Malecon’dan devam ederek tamamlayabilirsiniz.

Havana

KÜBA MUTFAĞINA BAYILACAKSINIZ

Havana’da birden fazla restoranın ismi “Paladares” yani “aile restoranı” olarak isimlendirilmektedir. Ekseriyetle restoranlar, Aka meskenlerin yahut binaların bir kısmına inşa edilir ve burada hizmet verilir. Mahallî tatların hâkim olduğu restoranlarda, Havana’ya Özel kimi yemekler vardır.

Küba mutfağı

Pirinç ve fasulye, muz, lahana salatası, karides yahut Öbür bir et çeşidi ile Küba mutfağının lezzetlerini keşfedebilirsiniz. Restoranlar dışında sokak lezzetlerine Özellikle Küba sandviçine de bir Talih verin derim!

Küba Yemekleri

KÜÇÜK PAZARLARA GÖZ ATIN

Havana’ya adım attığınızda birçok meyve pazarı göreceksiniz. Taze bir mango yahut bir dilim karpuzun tadına bakabileceğiniz bu pazarlar Mahallî tatları içerisinde barındırıyor. Bunun yanı sıra; zanaat pazarları epeyce İlgi cazip bir atmosfere sahip. 

Küba yemekleri

UFAK BİR TAVSİYE!

Eğer Küba’ya gitmek üzere bir hayaliniz varsa; birkaç Temel İspanyolca söz öbeği öğrenmenizi tavsiye ederiz zira halkın Fazla az bir kısmı İngilizce bilmektedir. 

Küba Havanada yapılacaklar listesi

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir