Hamilelikte idrar rengi: İdrar ne zaman hangi renk olur?

Sağlık Eyl 17, 2022 Yorum Yok

Hamilelikte İdrar Renginin Koyulaşması

Genelde hamilelik döneminin ilk üç ay evresinde idrarınızdaki farklı rengi de görmüş olacaksınız. Fakat idrar renklerinde oluşan farklılıklar da çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Böyle durumlar da muhakkak uzman bir doktor kontrolünde olunmasının da büyük bir önemi vardır diyebiliriz. Genelde bu tür idrar renklerinde ki tonlamalar vücut ile ilgili çeşitli bilgileri de aslına bakılırsa veriyor. Genelde idrar açık ve ya koyu olarak vücuttaki hormonal dengelerin değişimi ile ilgili çeşitli bilgileri de lanse etmektedir. Genelde pek çok kişi idrarın renk ve kokusuna bakarak da gebe olup olmadığını kestirmek istiyor. Fakat idrarın renk ve kokusuna bakarak da hamile olup olmadığı kolay bir şekilde anlaşılmamaktadır. Erken gebelik dönemi içerisinde anne adaylarını oldukça tedirgin edecek olan durumlar arasında da idrara sıklıkla çıkmanın yanı sıra idrar da koyulaşma ve kokuda da bir artış meydana gelmesidir.

Hamilelik Dönemin de İdrarın Rengi Nasıl Olur?

Hamilelik dönemi içerisinde farklılaşan idrar rengine de bakacak olursak şu şekilde belirtebiliriz. Hamilelik dönemi içerisinde böbrekten geçerek süzülmeye başlayan kan oranında da bir fazlalık yaşanmaya başlamaktadır. İkinci ayından itibaren de bu artış daha fazla yükselişe geçmektedir. Bu süreçte anne sürekli idrar yapmak isteyecektir bu çok normaldir. Normal idrar rengine bakıldığında olması gereken renk, daha çok berrak ve saman sarısı tonlarında olması gerekir. Fakat gebelik dönemleri içerisinde de alınan vitamin ilaçları idrarın daha çok turuncu ve koyu sarı renge dönüşmesine de neden olmaktadır.

Hamilelikteki İdrar Değişim Dengeleri

Hamilelik evresi içerisinde bayanların vücutların da ister istemez bir değişimler de yaşanmaya başlamaktadır. Vücutta meydana gelen hormonlardaki hem artış hem de azalma durumları da idrardaki renk değişimlerinin en büyük sebebi olarak da göze çarpmaktadır. Hamilelik de idrar rengi kahverengiye hakimdir. Bunun altında yatan temel sebebi ise kan oranında fazla artış görülmesidir. Bunun içindir ki hamilelik dönemleri içerisinde sıklıkla su tüketimi yoluna başvurulmasının da büyük bir önemi vardır.

Hamilelikte çoğu bayanlar da görülen idrar rengi sarı renge kaçtığı da oluyor. Hamilelik dönemlerinde daha çok ilk üç aydan sonra ki dönemler de ise idrar renginin daha bir fazla koyulaştığını da görebilmekteyiz. Hamilelikteki idrar değişim dengeleri hamileliğin ilk üç ayından sonra da çoğalmaya başlamaktadır.

Hamilelikte İlk Üç Ayda İdrar Koyulaşıyor

İdrarın rengi hamileliğin ilk üç ay evresi içerisinde daha açık sarı iken sonraki dönemler de ise daha bir koyuya doğru kaymaktadır. Hatta çoğu zaman bayanlar bu durum karşısında hemen bir paniğe kapılarak doktora başvurmaktadır. Her ne kadar böyle bir durumda kalınması doğal bir durum olsa da yine de bu tür aşırı renk değiştirme durumları karşısın da doktor kontrolünde olmanızda büyük bir fayda olduğunu da söyleyebiliriz.  İdrarda meydana gelen açık ve koyu tonlardaki renkler çoğunlukla gebelikten kaynaklanan bir sorun olarak göze çarpmaktadır. Her ne kadar hamilelikte sık sık idrara çıkma durumu olsa da çoğu zaman idrar renginde de açık ve koyu idrar renkleri de görülmektedir.

İdrar Rengi Koyulaşıyor

Hamilelik dönemlerinde görülen koyu sarı renk ve ya kahverengi renge kaçan idrar rengi durumun da ise ilk yapacağınız adımlardan birisi de bol su tüketmeniz olacaktır. Bol su tüketmeniz idrar rengininde daha fazla açık olmasını da sağlamış olacaksınız. Fazla su tüketmek sağlıklı bir vücuda sahip olmanız açısından da oldukça önemli olduğu için gebelik dönemlerinde de mümkün olduğunca sık tüketme yoluna da başvurmanız gerekmelidir. Fakat bu tür renkler konusunda da endişeye kapılmamanızı da söylemek isteriz. Çünkü idrar renginin koyu ve ya biraz daha sarı olması gebelik döneminde alınan vitamin ilaçlarının renk değiştirmesi olarak göze çarpmaktadır.

Gebelik Dönemlerinde Alınan İlaçlar

Gebelik dönemi içerisinde doktor tarafından verilmiş olan takviye ilaçları da idrar renginin daha koyu olmasına ya da bulanık görünmesine de yol açmaktadır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınız vakit endişeye kapılmamanız gerektiğini de söylemek isteriz. Fakat yine de her ihtimale karşı doktor kontrolünde de olmanız sizin açınızdan da daha iyi olacaktır. Gebelik dönemlerinde alınan İlaçlar idrar rengini de değiştirmektedir. Bu tür idrar rengi sorunları için gerekli kontrollerinde yapılması gerekmektedir.  Gebelik dönemlerinde ki idrar rengindeki değişimler de hamile bayanlarda hastalık endişesi yaratmaktadır.

Bu içerik Göz kalemi mail, gebelik, gebelikte idrar rengi nasıl olur, LHJ3 konularını barındırır.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir