Hacı Bayram-ı Veli kimdir? Hacı Bayram-ı Veli Camii ve Türbesi nerede, nasıl gidilir?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Mar 19, 2023 Yorum Yok

Anadolu’nun önde gelen mutasavvıflarından Hacı Bayram-ı Veli’nin ismini taşıyan cami ve türbesi, Ramazan ayında kesinlikle görülmesi gereken manevi duraklardan biri. Güçlü bir mimarinin Yargıç olduğu türbe sadece göz Müşteri dizaynıyla değil kalbe dokunan ayrıntılarıyla da binlerce vatandaşın uğrak noktalarından biri haline geliyor. Pekala Hacı Bayram-ı Veli kimdir? Hacı Bayram-ı Veli türbesi nerede? İşte karşılıklar…

On bir ayın sultanı Ramazan’ın gelişiyle manevi açıdan huzurlu ve Mesut ettiğimiz anlar hayatımızın dört bir yanını sarıp sarmalıyor. Rahmet ve rahmetin artığı bu hoş ayda gönlümüzdeki sevgiyi yeşertebileceğimiz eşsiz rotalara yanlışsız küçük bir yolcuğa çıkabiliriz. Ankara’nın manevi turizm merkezlerinden biri olan Hacı Bayram-ı Veli Türbesi işte tam da Ramazan’ın mana ve ehemmiyetine vurgu yapan yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Her Yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan Hacı Bayram-ı Veli Camii ve Türbesine dair merak edilen bütün ayrıntıları sizler için derledik. Gelin, Ramazan ayının en Özel seyahat rotasını Bir arada keşfe çıkalım.

HACI BAYRAM-I VELİ KİMDİR?

Asıl ismi Numan-bin Koyunluca Ahmed olan Hacı Bayram-ı Veli, 1352 yılında Ankara’nın Çubuk Çayı üzerinde Zülfazıl (Solfasol) köyünde dünyaya geldi. 14. ve 15. yüzyıllarda Anadolu’da yetişen bir mutasavvıf olan Hacı Bayram-ı Veli, Anadolu insanına çalışmayı, paylaşmayı ve helal yararı öğütleyerek kalplerde ilahi aşkın filizlenmesinde Değerli bir rol üstlenmiştir. Bayrami tarikatının kurucusu, mutasavvıf bir Şair olan Hacı Bayram-ı Veli, Anadolu’nun manevi bakışının şekillenmesi için ömrü boyunca emek vermiştir. Yapıtlarını öbür Hacı Bektaş-ı Veli yoldaşları üzere Türkçe olarak yazan Hacı Bayram-ı Veli’nin iki ilahisi ve birkaç gazeli olduğu bilinmektedir.

Hacı Bayram-ı Veli

HACI BAYRAM-I VELİ CAMİİ NEREDE? HACI BAYRAM-I VELİ CAMİİ ÖZELLİKLERİ

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer Meydan Hacı Bayram-ı Veli Camii, Bayramiliğin kurucusu Hacı Bayram-ı Veli’nin vefatından iki Yıl Evvel (1427 yılında) Mehmet Beyefendi tarafından inşa edilmiştir. Ogüst Meydanı’nda Antik Augustus Tapınağının yanında bulunan cami, hem sanat tarihi hem de kültürel açıdan Anadolu’nun Değerli simgelerinden birini oluşturmaktadır.

Hacı Bayram-ı Veli Camii

17. ve 18. Yüzyıl mescitlerinin özelliklerini taşıyan Hacı Bayram-ı Veli Camii taş düsturlu, tuğla duvarlı, kiremit çatılı bir yapıya sahiptir. Uzunlamasına dikdörtgen bir planla inşa edilen bu Özel yapının kuzeyde ve batıdaki nihayet cemaat yeri inşasından Fazla daha sonra eklenmiştir.

Hacı Bayram-ı Veli Camiiden kareler

Kubbe yerine altı parlak ahşap kaplı çatının üstü kiremitle kaplanan camii içerisindeki Özel ahşap personelliği ise Nakkaş Mustafa tarafından yapılmıştır. Caminin nihayet cemaat yerinin güneye bakan çıkıntı duvarında yazan “kelime-i tevhid” dikkat çekmektedir.

Hacı Bayram-ı Veli Camiiden kareler

HACI BAYRAM-I VELİ TÜRBESİ ÖZELLİKLERİ NEDİR? 

Hacı Bayram-ı Veli Camii’nin mihrap duvarına bitişik olarak yer Meydan türbe, 15. yüzyılın en Özel yapılarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hacı Bayram-ı Veli ve kendisinden sonra gelen şeyhlerden sekiz kişinin defnedildiği türbede Osman Fazıl Paşa, II. Mehmed Tayyib Baba, Hacı Bayram Veli’nin torunu Pir Edhem Baba ve Hacı Bayram Veli’nin oğlu Pir Ahmed Baba kesin olarak bilinen isimlerdir.

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi

Kare planlı olarak inşa edilen türbenin üst kısmı ak mermerlerle örtülüdür. İri ve Kırmızı taşlarla yapılan türbenin kapısının kemeri ise renkli mermerler ve zikzaklı kilit taşlar ile süslenmiştir. Haftanın her günü sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri ortası ziyarete Aleni olan türbeye giriş fiyatsızdır.

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi kapısı

HACI BAYRAM-I VELİ CAMİİ VE TÜRBESİNE NASIL GİDİLİR?

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer Meydan Hacı Bayram-ı Veli Camii ve Türbesine gitmek için; Kızılay Meydan’ından metro ya da minibüse binerek Ulus Meydan’ına gidebilir ve buradan 10 dakikalık bir arayı yürüyerek mescide ulaşabilirsiniz. Öte yandan 413-3 numaralı otobüsler de mescide direkt olarak ulaşım sağlamanıza Yardımcı olacaktır.

Hacı Bayram-ı Veli Camii ve Türbesine gitmenin yolları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir