Gözlük Takılmazsa Ne Olur?

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Bir süredir sık karşılaştığımız bir soru olduğu için cevabını detaylı bir şekilde yazmanın daha doğru olacağını düşündüm. Genellikle sorulara göz attığım zaman kişilerin gözlük takmayı sık unuttuğu ve çok fazla ekrana baktığı için gözlük numaralarının ilerlediğini düşündüklerini görüyoruz.

Bir diğer soru ise astigmat veya miyop olan kişilerin kendilerine görme bozukluğundan dolayı gözlük yazıldığını ve takmamaları durumunda ne olacağını merak ettikleri sorularla karşılaşıyoruz. İki tip soruyu da inceleyelim.

Miyop Gözlük Takmazsa Ne Olur

Miyop olan kişiler uzağı bulanık görürken yakını net görürler. Gün içerisinde yaptıkları işler çoğunlukla yakın görme ile doğrudan alakalı ise miyop kişiler çok fazla gözlük takmamak isterler. Uzun süreden sonra gözlük takmaları gerekirse bir süre reddetmeye başlayacaklardır.

Soruya gelecek olursak miyop yada astigmat fark etmez. Eğer size gözlük yazılmışsa bu görmenizi kolaylaştırmak içindir. Herhangi bir sorun yaşamamanız durumunda gözlük takıp takmama konusunda hekiminizden destek almanız gerekir. Gözünüzün ilerlemesi yada mevcut numarasının kaç olduğuna bağlı olarak hekiminiz sizi yönlendirecektir. Yine de görme kolaylığı sağlayan gözlüklerin muhakkak kullanılması tavsiye edilir. İmkanınız varsa diğer seçenekleri, en azından lens takmayı deneyebilirsiniz.

Astigmat Gözlük Takmazsa Ne Olur

Halk arasında bulanık görme olarak da isimlendirilen astigmat hem yakını hem de uzağı bulanık görme durumudur. Aslına bakılırsa aynı numaralar için hem yakında hem de uzakta sorun oluşturduğu için gözlük takma ihtiyacı astigmatta daha fazla olacaktır. Gözlük takıp takmamanıza internette baktığınız bir yazıya göre karar vermek yerine bir hekime danışmanızın daha doğru olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Genel bir cevap arıyorsanız size yazılan gözlüklerin görüşünüzü rahatlatmanız için olduğunu ve takmamanız durumunda yaşam kalitenizin düşeceğini unutmamanız gerekmektedir. Görme problemi oluşmaması için gözlüğünüze alışabilir yada alternatif yöntemleri -en azından lens takmayı- deneyebilirsiniz.

Gözlük konusu ve görme bozukluğu hakkında doğru bilinen çok fazla yanlış bulunmaktadır. Sizden gelen yorumlara göre bu yanlışları elimizden geldiğince ele almaya çalışacağız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir