Gözde ışık çakması neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 23, 2023 Yorum Yok

Gözlerin birinde ya da ikisinde ani meydana gelen Fer parlamaları ve uçuşmalar bir hastalığın habercisi olabilir. Uzmanlar bu belirtileri yaşayanları kesinlikle doktora gitmesi konusunda uyarıyor. Pekala Beğenilen Fer çakması neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Işık çakması, görmenin bir alanında görülen parıldamalar ve kıvılcımlar olarak tanımlanıyor. ‘Şimşek çakması yahut çakmak kıvılcımı’ imgesine benzeyebiliyor. sıklıkla ani ortaya çıkıyor, altta yatan nedene bağlı olarak müddeti ve tekrarlamaları değişkenlik gösteriyor. kimi baktığınız yerde Ufak tanecikler ve bulutçuklar görebilirsiniz. Bunlara gözdeki uçuşmalar denir. Uçuşmaları Özellikle gökyüzüne baktığınız yahut düz bir tabana baktığınızda daha Çok ayrım edersiniz. Bu uçuşan noktalar yüklü olarak, vitreusun (göz içindeki jel kıvamındaki sıvının) içindeki Ufak yumaklaşmalardan oluşur. Bu yumaklaşmaların File katman yani retina üzerinde oluşturduğu gölgeleri algılarsınız. 

GÖZDE IŞIK ÇAKMASININ NEDENLERİ

GÖZDE IŞIK ÇAKMASININ NEDENLERİ NELER?

Gözde parlama ve uçuşmaların birçok sebebi olabilmektedir. kimi yalnızca gözün ovuşturulması sonucu da oluşabilmektedir. Yaşlanma ile Bir arada beğenilen meydana gelen yapısal değişimler de Fer çakmaları ve sinek uçuşmalarına Sebep olabilmektedir. Lakin Fer çakmaları ya da uçuşmaların sıklıkla tekrarlaması, göze perde inmesi, Siyah gri lekelerin görülmesi üzere durumlarda kesinlikle altta yatan sebepler araştırılmalıdır. Zira Fer çakmaları ve uçuşmalar yapısal değişimlere bağlı gelişebildiği üzere kalıcı görme kayıplarına neden olabilecek hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Gözde Fer çakmasının mümkün sebepleri aşağıdaki üzeredir:

Vitre yapısındaki değişimler
arka vitre ayrılması
Retina yırtılması ve retina dekolmanı
Migren

GÖZDE IŞIK ÇAKMASI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  • Miyop (uzağı görme problemleri) hastalığı
  • Katarakt ameliyatı geçirmiş olmak
  • Göz içi iltihabı (üveit)
  • YAG lazer yaptırmış olmak
  • İleri yaşta olmak
  • Kaza ve darbeler
  • Ailede hastalık hikayesi olması
  • Gebelikte yüksek tansiyon görülmesi
  • Bazı kronik hastalıklar

GÖZDE IŞIK ÇAKMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavi için öncelikle beğenilen Fer çakmasına neden olan faktörler araştırılmalıdır. Sebebine bağlı olarak tedavi planı değişmektedir. Vitre yapısındaki değişimler ve arka vitre ayrılması üzere durumlarda retina ziyan görmemişse rastgele bir tedavi uygulanmayabilir.

Retinada yırtık oluştuğu durumlarda ise müdahale gerekmektedir. Retina yırtığı lazer tedavisi ya da retina cerrahisi ile tedavi edilebilmektedir. Vitrektomi adı verilen ameliyat ile göz içindeki vitre sıvısı alınmakta, retinanın göz duvarına yapışması sağlanmaktadır.  Retina yırtığı tedavisinde uygulanacak formüller oluşan sorunun büyüklüğü, hastalık hikayesi vb. faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Retina yırtığı erken teşhis edildiğinde tedavisi kolay olmaktadır. Lakin geç kalınan olaylarda retina dekolmanı gelişebilmektedir. Retina dekolmanı ise görme kaybına neden olan bir durumdur. Retina dekolmanının tedavisinde Gaye görme alanının Geri getirilebilmesidir. Ameliyatın süratli bir halde gerçekleşmesi görme alanının Geri getirilebilmesi için epeyce değerlidir. aksi taktirde görme kaybı kalıcı hale gelebilir.

Eğer Fer çakmaları üstteki sebeplerden farklı olarak migren kaynaklı ise tedavi de migrene yönelik planlanır. Migren ataklarının azaltılmasına yönelik tedavi sonrası Fer çakmaları da azalabilmekte yahut büsbütün yok olabilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir