Elazığ’da yer alan İzzet Paşa Camii denge sütunları sayesinde 3 depremden de etkilenmedi!

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 23, 2023 Yorum Yok

Elazığ’ın en değerli sembollerinden biri olarak görülen İzzet Paşa Camii, istikrar sütunları sayesinde bugüne dek gerçekleşen 3 Aka zelzelede Biricik bir hasar almadı. Cami İmam Hatibi Mahmut Şakir Coşkun, tarihi mescitte yer verilen istikrar sütunları hakkında Kıymetli açıklamalarda bulundu.

1866 yılında Hacı Ahmet İzzet Paşa tarafından Elazığ’a yaptırılan İzzet Paşa Camii, 1967 yılında çökme riski nedeniyle yıkılarak yine yaptırıldı. 1972 yılında günümüzdeki imgesine kavuşan camii, Türkiye’nin en değerli mimari yapılarından biri olarak hafızalarda yer ediniyor.

İzzet Paşa Mescidinden kareler

Özellikle mihrabında yer Meydan 2 adet istikrar sütunuyla dikkatleri üzerine çeken camii, 2020 yılında Elazığ merkezli 6.8 olmak üzere nihayet iki Aka sarsıntıda Biricik bir hasar dahi almadı.

İzzet Paşa Camii Elazığ

DENGE SÜTUNLARI SAYESİNDE AYAKTA KALMAYI BAŞARDI!

Herhangi bir çökme ya da kaymaları belirlemek için inşa edilen istikrar sütunları sayesinde ayakta kalmayı başaran görkemli cami hakkında bilgi veren Cami İmam Hatibi Mahmut Şakir Coşkun, şu sözleri kullandı:

“İzzet Paşa Cami Elazığ’ın harem-i şerifi, aynası ve en Aka mescididir. Hoş ve sağlam bir eser. 2020 yılında ve nihayet olarak geçenlerde olanlarla Birlikte 3 Aka zelzelesi hasarsız bir halde atlatan Kıymetli bir yapımız. İzzet Paşa Cami 1860’lı yıllarda periyodun valisi İzzet Paşa tarafından Ufak bir cami olarak bulunduğu yerde yapılıyor. Daha sonra vakitle muhtaçlığa yanıt veremediğinden Dolayı 1966 yılında eski cami yıkılarak bugün ki hali ile İzzet Paşa Cami inşa ediliyor. İbadete açılışı 1970’li yıllardır. Elazığ’ın en büyük, hoş ve Kıymetli yapılarındandır. Halkımızın İlgi gösterdiği, ibadetinden lezzet aldığı, buluşma noktası olarak gördüğü Türkiye’deki simge mescitlerden birisidir”

İzzet Paşa Camii istikrar sütunları

Mihrabın sağında ve solunda iki Tane sütun olduğunu vurgulayan Coşkun, “Biz bunlara istikrar sütunları diyoruz. Bunlar rahatlıkla dönüyor. Döndüğü içinde caminin sağlamlığını ve yapısının bozulmadığını işaret ediyor. Onun için bu camiyi yapanlar bunları düşünerek yapmış. En küçük bir kayma ve statiğinde bozulma olsa sütunlar dönmeyecek” diyerek sütunların fonksiyonunu açıkladı.

Denge sütunu

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir