Göz Seğirmesi Çözümü

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

İnternette bir süre önce göz seğirmesi ile araştırma yapıyordum. Bu konuda var olan Türkçe kaynakların büyük bir çoğunluğu birbirinin aynısı diyebileceğimiz içeriklerle dolu olduğu için detaylı bir şekilde yeniden yazmak gerektiğini düşündüm. Yalnız işin yazı boyutu bir yana başlık konusuna takılarak başladım. Göz seğirmesi çözümü konu başlığını yazıyor olmamıza rağmen en aşağıda verdiğim linkte ki gibi Türkçe imla hatası yapan pek çok web sitesi ile karşılaştım.

Seğirme mi Seyirme mi

Türk Dil Kurumu’na göre: Genellikle vücudun bir yerinde deri ile birlikte derinin hemen altındaki kaslar hafifçe oynamak. şeklinde açıklanan bir anlamı bulunan bu kelimenin doğrusu seğirmedir.

Dilerseniz yazının en alt kısmına bu durum ile ilgili bir linkte iliştirebilirim (zaten siz bu yazıyı okurken ben o linki oraya koymuş olacağım) Şimdi asıl konumuza geri dönecek olursak:

Göz Seğirmesi Nedir Neden Olur

Göz kaslarınızın normalden daha fazla, kontrol dışı hareketleri sonucu göz seğirmesi ortaya çıkar. Tıpta blefarospazm adı ile bilinen ve halk arasındaki adı göz seğirmesi olan bu rahatsızlık, kişinin günlük hayatını çok fazla etkilemez. Ancak bazı sebeplere bağlı olarak sık görülen göz seyirmesi, dikkatinizi dağıtır ve sizi olumsuz etkiler. Göz seğirmeleri genellikle korkulacak bir durum değildir. Stres, aşırı kafein alımı yorgunluk, uzun süre bilgisayar başında kalma, telefona uzun süre bakma, göz seğirmesi nedenleri arasında yer alıyor. Göz seğirmesi çözümü için ise sizin için birkaç farklı önerimiz var;

Göz Seğirmesi Evde Çözüm

Bu aralar normalden daha fazla kahve tüketmeye başladıysanız, göz seğirmesi yaşıyor olmanız oldukça normal. Fazla kafein alımı, göz seğirmesinin başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Göz seğirmesi evde çözüm bulmak istiyorsanız, ılık çay poşeti ile gözlerinize kompres yaparak dinlendirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca soğuk bir bez ile de yine göz çevresine kompres yapabilirsiniz. Bu tip pratik yöntemler, göz seğirmelerinin tedavi edilmesini sağlar.

Göz seyirmesi çözüm bulmak istiyorsanız ve kahve tüketiminizi arttırdıysanız, bir süre kahve tüketimine ara vermeyi ve sonrasında da azaltmayı deneyin. Göz seğirmesi, gözün fazla yorulması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu tarz bir problem yaşadığınızda, gözlerinizi dinlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Bilgisayarda çalışıyorsanız ve gözlerinizi yoruyorsanız, akşamları evde gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Seğirme Uzun Sürerse Buraya Dikkat

Göz seyirmesi  uzun sürerse doktora görünmenizi tavsiye ederim. Yalnız işin tavsiye boyutu bir yana göz seğirmesi gibi olaylar günlük hayatta çok karşımıza çıkan bir olay değildir. Eğer ki göz seğirmesini tetikleyici bir işlem yapıyorsanız (ki yukarıda yazıyor) acil bir şekilde bunları bırakmanızı tavsiye ediyorum.

Eğer ben göz seğirmesine sebep olacak bir şey yapmıyorum. Yine de gözüm seğiriyor diyorsanız işte o zaman kesinlikle bir hekime başvurmanızı tavsiye ederim.

Gözü Seğiren Hangi Hekime Gider

Göz doktoru akla ilk gelen hekim olsa da bazen aile hekiminiz yada bir dahiliye uzmanı bile şikayetinize göre sizi uygun bir doktora yönlendirecektir. Bu sebepten ihtiyacınız olduğu sürece bir hekime başvurmanız önemli olabilir. Sağlıkla kalın…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir