Gizli Şeker Hastalığının Belirtileri

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Gizli şeker, diyabet yani şeker hastalığının başlangıç evresine verilen addır.Gizli şeker hastalığı bulunan kişilerin şeker hastalığı olma ihtimali çok yüksektir.Hastalığa tıp dilinde Pre-Diyabet adı verilir. Pre kelimesi latincede öncesi anlamına gelmektedir yani diyabet öncesi durum demektir.Eğer gizli şeker hastalığı belirtilerinden biri görülüyorsa hemen bir uzmana giderek en kısa zamanda tedavi olmaya başlanmalıdır.Hastalık erken zamanda tespit edilip tedaviye başlandığında kısa sürede kontrol altına alınabilmektedir.

Gizli Şeker Nedir

Belirtileri:

– Sık sık yaşanan tatlı krizleri, sürekli tatlı yeme isteği

– Hamilelikte kan şekerinin normal değerinin üzerinde olması

– Yaşamının son dönemlerinde aşırı kilo alma veya verme

– Vücuttaki şekerin normal değerlerin altına düşmesi

– Gündüzleri yaşanan uyuklamalar

– Aniden öfkelenme,sinirlenme

– Gözlerde oluşan sorunlar; bulanıklık,yanma gibi

– Halsizlik,yorgunluk

Gizli Şeker Hastalığı Tedavisi

Gizli şeker hastalığı erken teşhis konulduğunda ve kişi kendine dikkat ettiğinde rahatlıkla kontrol altına alınabilecek bir hastalıktır.Gizli şeker hastalığı bulunan bir kişinin şeker hastalığına yakalanmaması için; kilo vermesi,egzersiz yapması ve beslenmesine dikkat etmesi gereklidir.Hastalığın tedavi altına alınabilmesi için belirtilerden bir tanesi görüldüğünde doktora gidilmesi gereklidir, erken teşhis çok önemlidir aksi halde hastalık şeker hastalığına dönüşebilmektedir.Doktorunuz kan şekerini düzenleyen ilaçlar ile hastalığı kısa sürede kontrol altına alacaktır.

Şeker Hastaları ve İnternet İkilemi Konusunda

Özellikle internet üzerinde şeker hastalığı gibi ciddi konularda bile pek çok öneri bulunan adres yer alır. Bu önerilerin büyük bir kısmı aklı başında insanların uygulayacağı bilgileri içermez. Haliyle kendinizi çok fazla yormamak adına gizli şeker veya şeker hastalığından şüpheleniyorsanız hekiminizin önerilerine göre hareket etmeniz son derece önemli olacaktır.

Ailede şeker hastalığına sahip birinin bulunması, beslenme düzensizliği gibi konu başlıklarına özellikle dikkat edebilirsiniz. Yine de doğrudan kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek yerine bir uzmandan destek almak son derece mantıklı bir adım olarak ön plana çıkacaktır.

Son Olarak

Yukarıda altını çizdiğimiz konu başlıkları doğrudan şeker hastalığının yada gizli şekerin belirtileri olmayabilir. Siz bir hekime başvurarak bu konuda daha net bir destek alma imkanı bulabilirsiniz. Bu sayede şeker hastası değilseniz bile destek alarak kan değerlerinize baktırmış olursunuz. Farklı ve ayrıcalıklı bir şekilde hastalıklarla mücadele etmek için bu şekilde bir yöntem izlemek yerinde bir karar olabilir. Her zaman için sağlık kuruluşlarını önceliklerinizin başında tutmalı ve internet gibi kaynaklarda edindiğiniz bilgilerin doğrulunu hekiminize danışarak hareket etmelisiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir