Gece uyurken deprem olursa ne yapılmalı? Deprem öncesi ve sonrası alınabilecek önlemler?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 24, 2023 Yorum Yok

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş ve 10 vilayetimizde meydana gelen ve asrın felaketi olarak isimlendirilen zelzeleler sonrası birçok şahıs hayatını kaybetti. Peş peşe yaşanan bu felaketler sonrasında birçok şahıs gece zelzele olursa nasıl hayatta kalmalı sorusuna Karşılık arıyor. Pekala, gece uyurken zelzele olursa ne yapılmalı? İşte zelzele öncesi ve sonrası alınabilecek tedbirler:

Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya’da meydana gelen zelzele sonrası birçok şahıs hayatını kaybetti. Daha Fazla can kayıplarının olması bir Defa daha şahısların kendilerini nasıl koruyacaklarını bilmemelerinden kaynaklandığını ortaya koydu. Uzmanlar, Özellikle gece uyurken meydana gelen sarsıntılardan Evvel ve sonra nasıl davranmak gerektiğini bilmenin Fazla Kıymetli olduğuna ve asla panik yapmamak gerektiğine dikkat çekiyor. konusunda dikkat çekiyor. zelzele felaketinden Evvel ve sonra ne yapılması gerekiyor. İşte gece uyurken meydana gelen zelzelelerde yapılması gerekenler:

DEPREM ÖNCESİ VE SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Gece yatarken telefonunuzu şarjı dolu bir formda yanınızda bulundurun.

Arama kurtarma çalışma takımları öncelikli olarak Döşek odası ve çocuk odasına baktığı için odalarınızdan ayrılamayın.

zelzele esnasında ayakta, kiriş altlarında, merdiven boşluklarında yahut koridorda durmayın.

gece uyurken zelzele olursa ne yapmalı

Kapandığınız esnada Döşek üzerinden battaniye, yastık alıp kendiniz koruyun.

Kış aylarında katiyetle kalın kıyafetlerle uyuyun.

Bir zelzele çantanızı yatağınızı yanında kesinlikle bulundurun.

deprem öncesi ve sonrası ne yapılmalı

Sarsıntılar bitmeden bulunduğunuz yerden ayrılmayın. Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK, baş ve enseyi koruyacak formda KAPAN, düşmemek için sabit bir yere TUTUN hareketini yapın.

Ve nihayet olarak; hayat küçücük belirli belgisiz anlardan ibaret bu yüzden kimseyle Küs kalmayın, sevdiklerinize sarılın…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir