Gebelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılır? Gebelikte tetanoz aşısının önemi nedir?

Beslenme, Genel, Sağlık Oca 18, 2023 Yorum Yok

Anne adayları için gebelik sürecinde Değerli olan mevzular ortasında tetanoz aşısı da yer alıyor. Hamilelik sürecinde tetanoz aşısı rastgele bir vakitte yapılabilir mi? Hamilelikte tetanoz aşısının ehemmiyeti nedir? Yasemin.com grubu olarak okuyucularımız için bu soruların karşılığını araştırdık. Detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Vücutta kasılmalara yol açan tetanoz hastalığı, bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar sebebiyle ortaya çıkar. Denetimsiz bir formda kasılan kaslar hayati bir risk demektir. Teneffüs kaslarını etkileyen tetanoz hastalığı, kişide nüzul riskini artırır. Bilhassa çocukluk ve hamilelik devrinde bu riskler daha da artar. Bu yüzden Ebeveyn adaylarının gebelik devirlerinde hem kendi hem de çocuklarının sıhhati için bir ekip tedbirleri almaları gerekir. Bu tedbirlerden bir tanesi de tetanoz aşısıdır. Uzmanlar tarafından yapılması Gerekli görülen tetanoz aşısı, mümkün risklere karşı hem sizi hem de çocuğunuzu korur. Ebeveyn adaylarının bu hususta merak ettiği sorular; Hamilelikte tetanoz aşısı neden yapılır? Tetanoz aşısının kaçıncı haftada yapılması doğrudur? Tüm karşılıkları sizler için derledik.

gebelikte tetanoz aşısı ne Vakit yapılır

HAMİLELİKTE TETANOZ AŞISI neden YAPILIR?

Hamilelik devri hisli bir Devre olduğu için hastalık kapma riski de yüksektir. Tetanoz, her yaştan bireyin yaşantısını tehdit ettiği üzere Özellikle hamilelik devrinde Denetim edilemez bir Vaziyet alabilir. Ebeveyn ve bebeğin hayatını riske atan tetanoza karşı antikorun oluşması için kesinlikle tetanoz aşısının yaptırılması gerekir. Aşı sonrası oluşan antikorlar hem gebelik periyodunda hem de gebelik sonrasında Ebeveyn ve bebeği yüksek ölçüde korur.

hamilelikte tetanoz

PEKİ HAMİLELİK PERİYODUNDA TETANOZ AŞISI NASIL UYGULANIR?

Hamilelikte yahut doğum esnasında yaşanabilecek mümkün durumların önüne geçilebilmesini sağlayan tetanoz aşısı, anne ve bebek için hayat kurtarıcı olabilir. Şayet daha Evvel tetanoz aşısı yaptırılmamış ise hamilelik periyodunda gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde, birer ay ortayla iki doz uygulanır. Daha Evvel tetanoz aşısı uygulanmış Ebeveyn adayları da, aşısını gebeliğinden 10 Yıl Evvel yaptırmışsa, yalnızca Biricik doz uygulanır. Araştırmalara nazaran yenidoğan bebeklerde görülen tetanozlar %60 oranında ölümcüldür. Gebelik periyodunda tetanoz aşısını yaptırarak alınan tedbir, doğum esnasındaki olası risklerin önüne geçecektir.

GEBELİK PERİYODUNDA TETANOZ AŞISI KAÇINCI HAFTADA UYGULANIR?

Olası risklere karşı uygulanması gereken tetanoz aşısı, hamileliğin ilk üç ayı (12. haftası) tamamlandıktan sonra 1 doz; Gerekli görüldüğü takdirde bundan dört hafta sonra da 2 doz olarak uygulanır. Hekiminizin denetimleri dahilinde bu dozlar artabilir.

hamilelikte tetanoz aşırısı neden yaptırılır

HAMİLELİKTE TETANOZ AŞISININ Yan TESİRLERİ NELERDİR?

Vücudumuza uygulanan her aşının Yan tesiri olabileceği üzere tetanoz aşısının da mümkün Yan tesirleri vardır. Bünyeye nazaran oluşabilecek Yan tesirler 12 saat sonra tesirini kaybedecektir.

Nadir olsa da görülen Yan tesirler:

  • Cilt üzerinde kızarıklık
  • Hafif ateş
  • Baş dönmesi
  • Aşı olunan bölgede sertlik

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir