Fitness Yaparken Nasıl Beslenmeli

Beslenme, Spor & Fitness Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Beslenme, fitness için önemlidir. İyi programlanmış bir diyet yemeği, düzenli fitness programı ile birlikte günlük ihtiyaç duyduğunuz kalorileri ve vitaminleri almanıza yardımcı olabilir. Günün doğru saatlerinde doğru yiyecek türlerini almanız gerekiyor.  Araştırmalara göre, düzenli olarak kahvaltı yapmak daha düşük bir obezite, diyabet ve kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir. Gününüze sağlıklı bir öğünle başlamak, vücudunuzun kaslarınızı ve beyninizi güçlendirmesi gereken kan şekerinizi takviye etmeye yardımcı olabilir. Lifli ve protein açısından zengin bir kahvaltı,  egzersizinizi devam ettirmek için ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilir. Yulaf ezmesi, yulaf kepeği veya lif bakımından yüksek olan tüm tahıl tanelerini deneyin. Süt, yoğurt veya doğranmış fındık gibi bazı proteinleri atın. Daha sonra, bir süzme peynirleri meyvenin içine karıştırın. Kahvaltıda protein seçiminizi yumurtadan yana kullanabilirsiniz.

Protein dağılımını iyi yapın

Vücudunuzun sağlıklı kalmasını, onarılmasını ve korunmasını sağlamak için protein önemli bir kaynaktır. Protein ayrıca, kaslarınızın oluşturulması ve onarılması için de gereklidir ve egzersizinizin faydalarından yararlanmanıza yardımcı olur. Karbonhidratlar kısa sürede beslendiğinde bir enerji kaynağı olabilir, ancak egzersiz sırasında iyi bir şekilde beslendiğinizde önemli bir yakıt kaynağı değildir. Yetişkinlerin vücut ağırlığının her kilogramı için günde yaklaşık 0.8 gram protein yemeye ihtiyacı vardır. Bu, her kilo vücut ağırlığı için yaklaşık 0.36 gram proteine ​​eşittir. Fitness yapanların ve yaşlıların daha fazla ihtiyacı olabilir. En sağlıklı seçenekler için, doymuş ve trans yağ oranlarında düşük yağsız proteinleri seçin.

Sebze ve Meyveye Ağırlık Verin

Sebze ve meyveler vücudunuzun düzgün çalışması için gerekli olan doğal lif, vitamin, mineral ve diğer bileşiklerin zengin kaynaklarıdır. Aynı zamanda kaloriler ve yağlar da düşüktür. Tabağınızın yarısını meyve ve sebzelerle doldurmayı hedefleyin, Farklı renkteki meyveleri ve sebzeleri seçerek “gökkuşağı yiyin”.Gökkuşağı meyvelerinin sunabileceği tüm vitamin, mineral ve antioksidanların keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Fitness yaparken nelere dikkat edilmeli?

Hemen hemen herkes güvenli bir şekilde yürümeyi başarabilir ve hafif ve orta şiddette yapılan fitness, zahmetli semptomları olmayan sağlıklı yetişkinler için genellikle iyidir. Ama daha yorucu bir fitness programı almadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekiyor mu? Bunu düşünmelisiniz. Sağlığınızla ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya özellikle son zamanlarda aktif değilseniz, daha güçlü bir fitness programı uygulamayı planlıyorsanız, doktorla konuşmak akıllıca olacaktır. Kalp hastalığı, astım, yüksek tansiyon, eklem veya kemik hastalığı (osteoporoz dahil) gibi bir solunum rahatsızlığı gibi herhangi bir sakatlık veya kronik veya kararsız bir sağlık durumunuz varsa kesinlikle bir doktorla konuşun. Ayrıca bir fitness programına müdahale edebilecek bir hastalığınız olabileceğinden şüpheleniyorsanız veya göğüs ağrısı, nefes darlığı veya baş dönmesi gibi zahmetli semptomlar yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

Fitness yaparken kadınlar nasıl beslenmeli?

Kadınlar fitness’ten en az 90 Dakika sonra yemek yemeleri tavsiye edilir. Bununla birlikte, kadınlar egzersizden sonra üç saat içinde en fazla yağ yakma eğilimindedir. Bu nedenle kadınların egzersizden en az 90 dakika yemekten kaçınmasını gerekmektedir. Eğer kadın bu zaman diliminde yemek yemeyi seçerse, vücuda karbonhidrat yakılmasını sağlar, bu da vücudunuzun yararlı yağ yakma moduna geçemeyeceği anlamına gelir.

Fitness yaparken erkekler nasıl beslenmeli?

Erkekler oruçlu bir halde egzersiz yaparken, karbonhidrat kaynağını yakıt olarak sınırlandırırlar, bu da kasların daha fazla yağ yakabileceği anlamına gelir. Ancak, erkekler egzersiz sonrası yiyebilirler ve yağ yakımını en üst düzeye çıkarırlar. Bu çalışmanın sadece protein ve / veya yağ olmayan karbonhidrat tüketme etkilerini incelediğine dikkat edilmelidir. Tüketilen gıdaların türüne bağlı olarak sonuçların farklılık gösterip göstermediğini görmek ilginç olacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir