Fay Yasası nedir? Fay Yasası nasıl olacak?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 24, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş ve Etraf vilayetleri yerle bir eden zelzelelerin akabinde “Fay Yasası” konusu vatandaşlar tarafından arama motorlarında süratle araştırılmaya başlandı. Husus hakkında açıklamalarda bulunan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, zelzele bölgesine inşa edilecek yeni konutların üretiminde fay yasasının ön planda tutulacağını söyleyerek merak edilen soruları yanıtladı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki Aka zelzele 10 vilayette ağır hasarlara neden oldu. Binlerce konutun yıkıldığı ve can kayıplarının yaşandığı zelzelelerin ardından ‘Fay Yasası’ konusu ise gündeme geldi. Deprem bölgesinde tekrar inşa edilecek binalar Aka bir merak konusu haline gelirken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, mevzu hakkında merak edilen ayrıntıları açıkladı. Peki fay yasası nedir, nasıl olacak? Konutların fay sınırı uzaklığı kaç metre olmalı? Tüm ayrıntılar haberin devamında…

FAY YASASI NEDİR?

Afet riskini en üye indirmek hedefiyle oluşturulan Fay Yasası, insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması için fay sınırlarının üzerinde olan yerleşim yerlerinin önüne geçilmesini hedeflemektedir. Ayrıyeten bu Yasa ile ‘depreme Müsait olmayan’ konutların kentsel dönüşümle yıkılarak vatandaşların daha inançlı bölgelere taşınması da amaçlanmaktadır. 

Fay Yasası

BAKAN KURUM’DAN FAY YASASI AÇIKLAMASI!

Fay Yasası hakkında merak edilen ayrıntılara açıklık getiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, şu sözleri kullandı:

“Şu Lahza ‘fay yasası’ ile ilgili bildiğim kadarıyla AFAD Başkanlığımız çalışıyor. Burada tahminen radikal Öbür kararları da içine koyacağımız bir süreci yönetiyor olacağız. ilim insanlarımız bunun daha kısa arasında yapılabileceğini de söylüyorlar lakin biz 500-600 metreden aşağı yaklaşmayacağız.”

“BU BÖLGEDE YENİ BİR GÜNEŞ DOĞACAK”

Deprem bölgesine yapılacak yeni konutların her detayını düşünüldüğüne vurgu yapan Bakan Kurum, “Demirinden çimentosuna, tuğlasına kadar yapılacak zelzele konutlarımızın, inşallah yeni bir güneş doğacak bu bölgede, inşa sürecine ait gereç tedarikinin temasını dahi konuştuk. Demiriyle, çimentosuyla, kalıbıyla, boyasıyla hiçbir tedarik zincirinde sorun yok. Hepsi buraya önceliklendirmek üzere süreci yürütecekler ve burada da gereçlerin artışına dahi hassasiyetimizi yürüteceğiz. Burada farklı bir tavır içerisine girmek isteyen, fırsatçılık yapmak isteyenlere de gereken yanıtı Gerekli formuyla vereceğiz, bunu da milletimizin bilmesini isterim” diyerek kelamlarını sürdürdü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum

TÜRKİYE’DE zelzele BÖLGELERİ NERELERDİR? FAY ÇİZGİLERİ HANGİ VİLAYETLERDEN GEÇİYOR?

Ülkemizde Kuzey Anadolu Fay Sınırı ve Doğu Anadolu Sınırı ve Batı Anadolu Fay Hattı olmak üzere toplamda 3 Aka fay sınırı bulunmaktadır. Fay sınırlarının geçtiği ve öne çıkan 18 Vilayet ise şunlardır:

  • Aksaray, Bolu, Sakarya, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Erzurum, Kahramanmaraş, Hatay, Hakkari, Muğla, Eskişehir, Kütahya, Bingöl.

Türkiye zelzele risk haritası

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat Kurtaran Davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir